KORUPCIJSKA PRESUDA POTRESA ŠPANIJU

Bivši ministar Abalos osuđen na 24 godine zatvora zbog afere iz doba pandemije

José Luis Ábalos

Bivši ministar saobraćaja u vladi španskog premijera Pedra Sancheza, José Luis Ábalos, osuđen je na 24 godine zatvora zbog više krivičnih djela povezanih s korupcijom, uključujući zloupotrebe tokom pandemije COVID-19.

Presudu je donio Vrhovni sud, koji je u obrazloženju naveo da se radi o slučaju koji je ozbiljno narušio povjerenje građana u institucije, posebno zbog činjenice da su nezakonite radnje povezane s javnim nabavkama zaštitne opreme u periodu pandemije.

Sud je naglasio da kumulacija krivičnih djela opravdava visoku kaznu, ali i podsjetio da je maksimalno efektivno vrijeme koje će Ábalos provesti u zatvoru ograničeno na oko 16 i po godina prema španskom zakonodavstvu.

U obrazloženju se ističe i širi društveni uticaj ovakvih slučajeva: kada javni zvaničnici djeluju izvan interesa građana, to, kako navodi sud, “slabi institucionalni legitimitet i ugrožava stabilnost sistema”.

Slučaj Ábalosa dio je šireg talasa istraga i procesa koji se vode protiv osoba povezanih sa Socijalističkom partijom. Među njima su, prema navodima iz istraga, i članovi porodice premijera Sancheza, iako sam premijer do sada nije formalno obuhvaćen nijednim postupkom.

Političke tenzije u Španiji dodatno su porasle nakon presude, a opozicija ponovo poziva na ostavku vlade i raspisivanje izbora. Lider konzervativne Narodne stranke Alberto Núñez Feijóo poručio je da “premijer snosi političku odgovornost za postupke svojih ministara”.

Iako je javna zabrinutost zbog korupcije i dalje niža nego u prethodnoj deceniji, analitičari upozoravaju da bi novi slučajevi mogli dodatno produbiti političku polarizaciju i narušiti povjerenje u institucije u narednom periodu.


Znate više o temi ili prijavi grešku