Vlada Republike Srpske u potpunosti je izmirila obaveze za poreze i doprinose za lična primanja zaposlenih u Bolnici „Srbija“ u Istočnom Sarajevu, potvrdio je ministar zdravlja i socijalne zaštite RS-a Alen Šeranić.
Šeranić je precizirao da se radi o dugovanjima nastalim u periodu od 2011. do 2019. godine, a ukupna obaveza bolnice iznosila je oko 35 miliona KM. Od tog iznosa, Vlada RS-a je uplatila 19,5 miliona KM, što se prvenstveno odnosi na doprinose za penziono osiguranje, dok je preostali iznos otpisan kroz kamate.
„Sa ovom uplatom Bolnica ‘Srbija’ je na nuli. Izmirene su sve zaostale obaveze i sada mogu nesmetano nastaviti normalno poslovanje“, poručio je Šeranić.
Podsjetio je i da je Vlada RS-a prethodno izmirila dugovanja domova zdravlja, čime je omogućeno njihovo funkcionisanje putem trezorskog načina poslovanja, koji se, kako kaže, pokazao kao uspješan.
Prema riječima ministra, izmirenje dugova Bolnice „Srbija“ predstavlja prvi korak u širem planu finansijskog saniranja bolnica širom Republike Srpske.
„Ovo je prva bolnica s kojom smo započeli ciklus izmirenja obaveza. Nastavljamo istim mehanizmom i sa drugim zdravstvenim ustanovama u RS-u, a sredstva smo obezbijedili putem aranžmana sa Svjetskom bankom“, objasnio je Šeranić.
On je dodao da se realizacija plana očekuje tokom ove godine, čime će, kako tvrdi, dugovanja bolnica po osnovu poreza i doprinosa biti u potpunosti sanirana.