30. GODINA LAGANJA I PRITISAKA

„Dejton zaustavio rat, ali Beograd i Zagreb i dalje ruše BiH“ – žrtve i majke Srebrenice i Žepe prozivaju međunarodne svjedoke

Udruzenje Zrtava

Povodom 30. godišnjice parafiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma oglasila su se Udruženje žrtava i svjedoka genocida i Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa.

Jesmo li naučili lekciju, pitaju se u zajedničkom saopćenju.

  • Dejtonski sporazum su potpisale tri zaraćene strane: Franjo Tuđman u ime Republike Hrvatske, Alija Izetbegović u ime Republike Bosne i Hercegovine i Slobodan Milošević u ime Republike Srbije.

Dakle, bez dileme, akteri oružanog sukoba u Bosni i Hercegovini, kako je i utvrdio

Međunarodni Krivični Sud za bivšu Jugoslaviju / MKSJ /. Svjedoci su bili SAD, EU, Velika Britanija. I dalje je Bosna i Hercegovine pod velikim uticajem zemalja koje su na nju izvršile "agresiju" ili preciznije međunarodni oružani sukob u kojem su nedvosmisleno sudjelovali politički i vojni vrh Hrvatske i Srbije - navodi se u saopćenju.

Dodaju da BiH ne može naprijed pod takvim pritiskom, onih koji žele njen raspad i pripajanje dijela teritorija,

  • Dok i dalje traje beskrupulozno mješanje u unutrašnje stvari i Srbije i Hrvatske, BiH ostaje nedosanjani plijen koji žele pripojiti.

I dok god oni koji su bili direktno involvirani u zločine u BiH i dalje imaju nedvosmislen uticaj na kreiranje politika u Banja Luci i Mostaru BiH neće doživjeti nikakav napredak.

Nakon 30 godina, je li došlo vrijeme da svjedoci sporazuma (SAD, EU, Velika Britanija) konačno shvate da Zagreb i Beograd moraju izolovati od BiH, jedino tako će BiH prodisati punim plućima.

Dejton je zaustavio rat, vrijeme da svjedoci zaustave maligno djelovanje Srbije i Hrvatske na BiH - smatraju u Udruženjima žrtava i svjedoka genocida i Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa.


Znate više o temi ili prijavi grešku