Gradonačelnik Grada Gračanica Sadmir Džebo i predsjedavajući Gradskog vijeća Mirza Okić boravili su danas u radnoj posjeti Općini Novi Grad Sarajevo, gdje su ih ugostili načelnik Semir Efendić i predsjedavajući Općinskog vijeća Jasmin Šošić.
Tokom posjete, razgovarano je o projektima koje Općina Novi Grad uspješno realizira posljednjih godina, a razmatrane su i mogućnosti saradnje, posebno kroz povezivanje Gračanice s općinama iz Republike Turske u okviru Unije gradova turskog svijeta (TDBB), čiji je Efendić član Upravnog odbora.
– Gosti iz Gračanice izrazili su želju da posjete našu općinu i upoznaju se s projektima poput bazena na Dobrinji, Centra “Safet Zajko” i Doma oslobodilaca Žuč. Raduje me što su prepoznali potencijal da neka od tih rješenja primijene i u svom gradu – izjavio je načelnik Efendić, dodavši kako su potrebe građana u svim lokalnim zajednicama slične.
Gradonačelnik Džebo je naglasio važnost međusobne saradnje unutar BiH te istakao da Gračanica, kao privredno snažan grad, ima potencijal za dalje unapređenje javnih sadržaja. – Ne moramo uvijek tražiti primjere u inostranstvu. Puno toga se može naučiti upravo u našoj zemlji. Projekti u Novom Gradu su impresivni i mi ćemo nastojati dio tih iskustava prenijeti i kod nas – poručio je Džebo.
Predsjednik Gradskog vijeća Gračanica Mirza Okić također je istakao značaj ove posjete. – Cilj nam je da unaprijedimo rad Vijeća i Gradsku upravu kroz pozitivne primjere koje možemo prenijeti iz Sarajeva u Gračanicu. Posjeta je bila izuzetno korisna i nadamo se nastavku saradnje – zaključio je Okić.
Delegacija iz Gračanice obišla je više značajnih lokacija u Novom Gradu, uključujući otvoreni bazen Dobrinja, Centar “Safet Zajko”, Dom oslobodilaca na Žuči, te monumentalni spomenik “Krila slobode” na Golog Brdu, posvećen braniocima Sarajeva i Bosne i Hercegovine.