Delegacija Hamasa, predvođena visokim zvaničnikom Khalilom al-Hayyom, stigla je u Kairo u subotu kako bi se sastala s posrednicima u vezi s posljednjim pregovorima o prekidu vatre u Gazi, navodi palestinska grupa u svom saopćenju.
Prethodno su američka i izraelska delegacija u četvrtak započele novi krug pregovora u glavnom gradu Egipta, koji je trajao dva dana. Cilj sastanaka bio je razrješavanje nesuglasica oko prijedloga primirja. Hamas je potvrdio svoju predanost sporazumu iz 2. jula, koji je temeljen na prijedlogu američkog predsjednika Joea Bidena, izjavio je visoki zvaničnik Hamasa Izzat al-Rishq.
U julu je Hamas pristao na američki prijedlog koji predviđa početak pregovora o oslobađanju izraelskih talaca, uključujući vojnike, 16 dana nakon prve faze sporazuma o prekidu rata u Gazi. Prema visokom izvoru Hamasa, sadašnji dolazak u Kairo ne implicira nužno da će Hamas sudjelovati u narednom krugu pregovora.
Egipat, zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama i Katarom, igra ključnu ulogu u posredovanju pregovorima za prekid sukoba, kao i za oslobađanje izraelskih talaca i palestinskih zatvorenika. Sukob je započeo 7. oktobra kada su naoružani pripadnici Hamasa izveli napad na Izrael, ubivši oko 1.200 ljudi i otegnuvši oko 250 talaca. Izraelski odgovor rezultirao je smrću više od 40.000 Palestinaca u Gazi, prema palestinskim zdravstvenim službama.