GRAĐANI STOCA U BORBI ZA ČIST ZRAK

Divlja deponija prijeti prirodnom biseru Badanj

Neformalna grupa građana "Badanj“"

Neformalna grupa građana “Badanj” iz Stoca upozorila je javnost na ozbiljno narušavanje okoliša u blizini pećine Badanj i rijeke Bregave, gdje, kako tvrde, Grad Stolac nelegalno odlaže otpad – i to bez ikakve okolišne dozvole.

Prema dopisu Ministarstva trgovine, turizma i zaštite okoliša HNK, gradska deponija djeluje mimo zakona, bez potrebne dozvole i bez kontrole zaštite okoliša. Građani smatraju da je time direktno ugrožen jedan od najvrjednijih prirodnih i kulturnih lokaliteta u BiH.

“Grad Stolac ovim krši pravo građana na zdrav okoliš i vrši ekološku devastaciju prostora koji ima ogroman značaj za lokalnu zajednicu i cijelu zemlju”, poručuju iz grupe “Badanj”.

Najavili su konkretne korake – pokretanje tužbi protiv odgovornih osoba, prijave inspekcijama i organizaciju mirnih protesta na lokaciji same deponije.

Ujedno su uputili javan poziv ministrici okoliša i turizma FBiH Nasihi Pozder i ministru poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemalu Hrnjiću, kao i drugim institucijama, da hitno dođu u Stolac, obiđu lokaciju i preduzmu zakonske mjere za zaštitu zdravlja i prirode.

„Dok u drugim gradovima ministarska posjeta znači promociju turizma, u Stocu tražimo osnovno – da se poštuju zakoni i zaštiti priroda“, poručuju građani.


Znate više o temi ili prijavi grešku