Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Nerin Dizdar kaže da je u ministarstvu koje je preuzeo zatekao prilično operativno stanje u kojem ima značajnog potencijala za daljnji razvoj i napredak.
navodeći da postoji veliki broj uspješnih povratničkih priča te da ministarstvo želi potaknuti mlade na početne biznise.
- Želimo to uraditi kroz našu podršku da uspješno vode kompanije u Banjoj Luci, Srebrenici, Doboju, Glamoču ili bilo kojem drugom kraju naše domovine. Upoznat sam da se putem javnih poziva ministarstva ljudi najčešće javljaju za podršku u poljoprivredi, ali i razvoju malih i srednjih poduzeća, to je velika šansa za ljude koju su poduzetni - istakao je.
Najavio je da će biti unaprijeđeni programi stipendiranja učenika i studenata, a da će posebna pažnja biti posvećena stipendiranju povratnika koji se odluče stručno usavršavati u deficitarnim zanimanjima, nužnim za unapređenje kvaliteta života u njihovim matičnim zajednicama.
Također, najavio je da će ministarstvo posebnu pažnju posvetiti natalitetnim politikama u povratničkim zajednicama, uključujući podršku stambenom zbrinjavanju mladih bračnih parova u mjestima povratka, podršku višečlanim porodicama, te druge vezane mjere.