Federalni ministar za izbjeglice i raseljena lica Nerin Dizdar posjetio je Zvornik nakon događaja koji su, kako je ocijenjeno, izazvali dodatne tenzije među povratničkom zajednicom u ovom gradu na Drini.
Posjeta je uslijedila nakon incidenta tokom proslave pobjede reprezentacije Bosne i Hercegovine, kada je grupa navijača u naselju Divič, gdje živi značajan broj bošnjačkih povratnika, zaustavljena i legitimisana od strane pripadnika policije, nakon čega je slavlje prekinuto.
Dizdar je u razgovoru s mještanima poručio da se radi o građanima Bosne i Hercegovine koji imaju pravo da obilježavaju uspjehe nacionalnog tima, ističući da će institucije reagovati na svaki pokušaj zastrašivanja povratnika.
“Ovo su Bosanci i Hercegovci i niko nema pravo da im osporava emociju prema svojoj domovini”, poručio je ministar, dodajući da se takvi postupci ne smiju ponavljati.
On je naglasio i da će odnos institucija prema lokalnim zajednicama zavisiti od odnosa prema povratnicima i državi BiH, uz poruku da se slični standardi moraju primjenjivati u svim dijelovima zemlje.
Dizdarova posjeta, kako je ocijenjeno, dolazi u trenutku pojačane osjetljivosti i ponovo otvara pitanje slobode okupljanja i javnog izražavanja u povratničkim sredinama.