FEDERALNI MINISTAR ZA IZBJEGLICE I RASELJENA LICA

Dizdar u Zvorniku: “Nećemo tolerisati zabrane slavlja i zastrašivanje povratnika”

Nerin Dizdar zvornik

Federalni ministar za izbjeglice i raseljena lica Nerin Dizdar posjetio je Zvornik nakon događaja koji su, kako je ocijenjeno, izazvali dodatne tenzije među povratničkom zajednicom u ovom gradu na Drini.

Posjeta je uslijedila nakon incidenta tokom proslave pobjede reprezentacije Bosne i Hercegovine, kada je grupa navijača u naselju Divič, gdje živi značajan broj bošnjačkih povratnika, zaustavljena i legitimisana od strane pripadnika policije, nakon čega je slavlje prekinuto.

Dizdar je u razgovoru s mještanima poručio da se radi o građanima Bosne i Hercegovine koji imaju pravo da obilježavaju uspjehe nacionalnog tima, ističući da će institucije reagovati na svaki pokušaj zastrašivanja povratnika.

“Ovo su Bosanci i Hercegovci i niko nema pravo da im osporava emociju prema svojoj domovini”, poručio je ministar, dodajući da se takvi postupci ne smiju ponavljati.

On je naglasio i da će odnos institucija prema lokalnim zajednicama zavisiti od odnosa prema povratnicima i državi BiH, uz poruku da se slični standardi moraju primjenjivati u svim dijelovima zemlje.

Dizdarova posjeta, kako je ocijenjeno, dolazi u trenutku pojačane osjetljivosti i ponovo otvara pitanje slobode okupljanja i javnog izražavanja u povratničkim sredinama.


Znate više o temi ili prijavi grešku