Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik pozvao je Srbe iz Republike Srpske i regiona da prisustvuju velikom mitingu koji je za subotu u Beogradu najavio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Kako je najavljeno, skup bi trebalo da okupi veliki broj građana i bude politička poruka podrške aktuelnoj vlasti u Srbiji, u trenutku pojačanih političkih tenzija i višemjesečnih studentskih protesta koji se održavaju širom zemlje.
Prema pisanju dijela opozicionih medija u Srbiji, vlast je prethodnih dana intenzivirala promotivne aktivnosti kako bi osigurala što veći odziv, dok se u javnosti pojavljuju i tvrdnje o pritiscima na zaposlene u javnom sektoru da prisustvuju skupu. Ove optužbe vlasti odbacuju.
Promotivni materijali za miting pojavili su se i u pojedinim gradovima Republike Srpske, što dodatno pokazuje da događaj dobija širi regionalni karakter i prelazi okvire unutrašnje političke scene Srbije.
U svojoj poruci, Dodik je naveo da Srbija ovim skupom pokazuje “jedinstvo, snagu i stabilnost”, ističući da su politički i ekonomski uspjesi Srbije važni i za Republiku Srpsku.
On je poručio da politika aktuelnog rukovodstva u Beogradu predstavlja kontinuitet jačanja države i očuvanja nacionalnih interesa, uz istovremeno održavanje odnosa saradnje u regionu.
Dodik je uputio i poziv “patriotama” iz Srbije, Republike Srpske, Crne Gore te sa Kosova i Metohije da prisustvuju skupu, koji vlast predstavlja kao demonstraciju jedinstva i političke podrške.
Najavljeni miting u Beogradu već sada izaziva različite reakcije u javnosti, od podrške pristalica vlasti do kritika opozicionih stranaka i dijela civilnog društva, koje tvrde da se radi o političkoj mobilizaciji uoči daljih društvenih i političkih previranja u Srbiji.