NOVA POBJEDA

Dominantna Imane Khelif osigurala medalju na OI i zaplakala, Alžirci napravili "ludnicu" u dvorani

OI Pariz Imane Khelif Alzir
Foto © Imane Khelif je izborila plasman u polufinale (Foto: Screenshot)

Alžirska bokserka Imane Khelif plasirala se u polufinale Olimpijskih igara u Tokiju i tako osigurala prvu medalju za svoju zemlju u Parizu.

Khelif je jednoglasnom sudijskom odlukom savladala Mađaricu Annu Lucu Hamori, a na kraju meča nije mogla skriti emocije i zaplakala je nakon svega što joj se desilo prethodnih dana.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće

Alžirka je riješila prvu rundu u svoju korist, u drugoj je bila još ubjedljivija, da bi u trećoj dva puta rivalku oborila na pod. Na kraju, slavila je rezultatom 5:0 i pored toga što je dobila jedan kazneni bod pred kraj borbe.

Khelif je biološki žena i nije trans osoba, ali je utvrđeno da ima viška muških hormona, zbog čega se pojavila sumnja da je muškarac. Međunarodni olimpijski komitet je dozvolio Khelif da se takmiči u ženskoj konkurenciji iako joj je ranije Svjetska bokserska organizacija (IBA) prošle godine zabranila nastup na Svjetskom prvenstvu.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće

Brojne kontroverze oko nje na ovim OI dovele su je u centar pažnje, a to je privuklo i brojne Alžirce koji su danas okupirali dvoranu u Parizu i podržali svoju reprezentativku u borbi za polufinale. Khelif je pobjedom protiv Hamori osigurala medalju, pošto se u boksu odličja dodijeljuju svima koji uđu u polufinale, a borbu za finale imat će u utorak.


Znate više o temi ili prijavi grešku