DONESENA ODLUKA

Državni Sud naložio ponovno suđenje Mehmedu Aleševiću zbog zločina u Bužimu

Mehmed Alešević

Državni Sud donio je odluku o ponovnom vođenju postupka protiv Mehmeda Aleševića, optuženog za zločine nad civilima zatvorenim u Bužimu tokom 1994. i 1995. godine, potvrđeno je nadležnim izvorima.

Statusna konferencija u ovom predmetu zakazana je za četvrtak, 3. jula, saopćeno je iz Državnog suda. Alešević je ranije bio osuđen na pet godina zatvora zbog nečovječnog postupanja prema zatočenicima u improviziranom pritvoru smještenom u bivšem hotelu “Radoč” u Bužimu, gdje je zajedno sa drugim pripadnicima vojne policije zlostavljao civile od decembra 1994. do marta 1995. godine. Optužen je za udaranje zatvorenika palicama, rukama i nogama, nanoseći im teške tjelesne povrede.

Sud ga je proglasio krivim za devet tačaka optužnice koje se odnose na zlostavljanje, dok je za jednu tačku oslobođen optužbi, a tri su odbačene. Alešević je odgovoran u svojstvu referenta Vojne policije 505. bužimske brigade Armije Bosne i Hercegovine.

Vijeće je utvrdilo da su zločini počinjeni u toku sukoba između Armije BiH i Narodne odbrane Autonomne pokrajine Zapadne Bosne, a da su žrtve bile civili nesposobni za borbu.

Podsjećamo, prošle godine je Sud BiH izrekao jednogodišnju zatvorsku kaznu zaštićenom svjedoku zbog davanja lažnog iskaza u ovom predmetu. U obrazloženju presude navedeno je da je nakon toga svjedok stupio u kontakt sa suprugom optuženog i pristao na pokretanje postupka protiv Aleševića.

Ponovni postupak predstavlja ključni korak ka dodatnoj pravdi za žrtve i dodatno rasvjetljavanje događaja iz ratnog perioda u Bužimu.


Znate više o temi ili prijavi grešku