Ministri energetike Evropske unije danas su podržali prijedlog o zabrani uvoza ruskog gasa, što predstavlja ključni korak u smanjenju energetske zavisnosti EU od Moskve i ubrzavanju pregovora sa Evropskim parlamentom.
„Energetski nezavisna Evropa je snažnija i sigurnija Evropa“, izjavio je danski ministar energetike Lars Agard, koji je predsjedavao današnjim sastankom. Dodao je da, iako je postignut značajan napredak u smanjenju uvoza ruskog gasa i nafte, proces još nije završen.
Dogovor o zajedničkoj poziciji ministara nužan je kako bi zakon mogao biti finaliziran u pregovorima s Evropskim parlamentom, koji je prošle sedmice već izrazio podršku zabrani. Agard je naglasio da je cilj zaključiti pregovore do kraja godine.
Prema prijedlogu, trajna zabrana uvoza ruskog prirodnog gasa, uključujući i ukapljeni prirodni gas (LNG), trebala bi stupiti na snagu najkasnije 2028. godine. Odluke će se donositi kvalifikovanom većinom, što znači da zemlje koje još ovise o ruskom gasu, poput Mađarske i Slovačke, mogu biti preglasane.
Agard je istaknuo i „ogromnu podršku“ inicijativi među evropskim ministrima, dok se paralelno vode pregovori o ranijoj zabrani uvoza ruskog LNG-a, u sklopu novog paketa sankcija EU protiv Rusije.
Iako je udio ruskog gasa u uvozu EU znatno smanjen od početka rata u Ukrajini, Moskva je prošle godine još uvijek činila oko petinu ukupnog uvoza, uključujući gotovo 4,5 milijardi eura vrijednog LNG-a u prvoj polovini 2025. godine. Zajednički cilj zabrane uvoza gasovoda i LNG-a je trajno okončanje energetske zavisnosti EU od Rusije.