POVRATAK OTPISANIH

Generaciji Z dosadilo da bulji u ekran: Mladi u SAD-u vraćaju se starinskim telefonima

Nokia 3310
Foto © Društvene mreže

"Glupi telefoni" bez naprednog softvera i pristupa društvenim mrežama sve su popularniji kod mladih Amerikanaca, piše CNBC. Kompanije poput HMD Globala, vlasnika brenda Nokia, nastavljaju prodavati milione mobilnih uređaja sličnih onim iz ranih 2000., uključujući "starinski" dizajn poput preklopnih uređaja ili onih s ekranom na izvlačenje - koji u sebi imaju poneku novu karakteristiku poput GPS-a ili internetskog hotspota.

"Vjerujem da dio gen Z populacije jednostavno više nema živaca za velike ekrane", rekao je Jose Briones, influenser za "glupe telefone" i moderator subredita "r/dumbphones". "Oni rješenje narušenog mentalnog zdravlja pronalaze u takvim rezovima".

HMD Global je u SAD-u tokom 2022. prodao je desetine hiljada preklopnih telefona, dok je na globalnoj razini taj broj pao. U toj je godini skoro 80 posto prodanih telefona ove vrste završilo na bliskoistočnom tržištu, Africi i Indiji, piše Counterpoint Research.

Tržište "glupih" telefona u SAD-u relativno je malo, ali idućih bi godina moglo bilježiti postepen rast od 5 posto godišnje. Na čelu trenda nalaze se firme poput Punkta i Lighta, prodajući uređaje namjenjene onima koji žele provoditi manje vremena na telefonima i društvenim mrežama.


Znate više o temi ili prijavi grešku