Stožer civilne zaštite Grada Mostara održao je u utorak sjednicu vezano za požar na odlagalištu Uborak, nakon što je mostarski gradonačelnik Mario Kordić poručio kako nema mogućnosti od eksplozije metana da se ne treba stvarati panika.
- Trenutno pokušavamo riješiti dva problema, jedan je do kraja ugasiti požar, a drugi je odvoz miješanog komunalnog otpada iz grada. U razgovoru s vatrogascima utvrđeno je kako je jedina mogućnost gašenja požara zasipanje deponijskih polja te je angažirala kompaniju koja će već danas krenuti tim procesom – Kordić je.
Što se tiče odvoza komunalnog otpada, gradonačelnik je rekao kako je određena lokacija koja će se koristiti isključivo za pretovar otpada.
- Otpad se neće odlagati bilo gdje drugo u Mostaru, na nekim divljim deponijama. Lokalitet za pretovar određen je u Vrapčićima i bukvalno će se na tom mjestu iz „specijalki“, odnosno vozila koja prikupljaju otpad, taj otpad pretovarati u adekvatna vozila koja će onda ići na druge lokacije gdje će se taj otpad trajno odlagati – rekao je Kordić.
Gradonačelnik je potvrdio kako se o prihvatu otpada trenutno razgovara sa više sanitarnih deponija na području Federacije BiH i Republike Srpske.
Također, na današnjoj sjednici donesena je odluka o angažmanu tvrtke koja će kontinuirano raditi monitoring kvalitete zraka, pogotovo u sjevernom dijelu grada.
- Kvalitet zraka je trenutno lošija, ali ništa ne brine za zdravlje, osim za rizične skupine koje imaju plućne ili ostale probleme. Na satnoj bazi ćemo obavještavati naše građane kakav je kvalitet zraka. Kontaktirali smo i Federalni zavod za javno zdravstvo, koji će također uključiti preporuke i adekvatne mjere – kazao je Kordić.
Nema straha od eksplozije
Gradonačelnik je komentirao i napisa pojedinih portala kako postoji mogućnost eksplozije metana na odlagalištu.
- Kontaktirali smo struku, a oni tvrde kako ne postoje rizici od eksplozije metana jer požar uopće nije zahvaćeno staro deponijsko polje, koje bi, opet eventualno, moglo imati takve „kaverne pline“. Zapaljeno je tzv. „sedlo“, najnovija deponija u kojoj ne postoji mogućnost da se takav plin u međuvremenu formira. Ne smije se širiti panika kroz izjave ljudi koji o ovome nemaju pojma, a pogotovo ne od ljudi koji su dobrim dijelom kumovali ovu čitavu priči – naručio je Kordić.
Potvrdio je i kako je Grad Mostar, nakon pet godina, dobio „pravnu bitku“ s udrugama, koje su opstruirale procese na deponiji Uborak.
- Plan prilagođavanja je pravomoćan, okolišna dozvola je pravomoćna. Čekat ćemo još par dana urbanističku suglasnost i građevinsku dozvolu za izgradnju nove kasete na kojoj će se odlagati otpad. To je plan do završetka Plana prilagodbe i zatvaranja ovog lokaliteta. Udruge, koje zlonamjerno koče ovaj proces, koriste pravni sustav BiH te sve opstruiraju posljednjih pet godina - tvrdi mostarski gradonačelnik.
On smatra da te udruge nose veliki dio krivice za trenutnu situaciju na Uborku
- Najveći krivac su te udruge. Plan prilagodbe je dvije godine blokiran, a on podrazumijeva lokalitet zasipanje ovih ploha i zatvaranje tih otvaranja nove kasete koja bi se koristila u tom prijelaznom periodu. Ono što je napravilo štetu je velika količina otpada koja nije na adekvatan način mogla biti zbrinuta zato što se netko s nama nadmudruje preko sudova i pet godina blokira proces otvaranja novog deponijskog polja koje bi služilo za adekvatno zbrinjavanje otpada i smanjilo mogućnost da se ovakav incident dogodi.
Uzroci požara – namjerno ili nenamjerno?
O uzrocima požara, po Kordićevim riječima, sada je prerano govoriti.
- Jučer sam rekao da neću špekulirati niti bih da ova situacija ide u smjeru tko je kriv i što se dogodilo, kako bi izgubili fokus od onoga što trebamo raditi, a to je spriječiti i spasiti situaciju. Kantonalni MUP je na terenu, istražuju uzroke požara i kad budemo imali službenu informaciju, izaći ćemo s njom – kazao je gradonačelnik Mostara.
Šteta nakon požara je višemilionska.
- Komisija će izaći na teren kad to dopuste uvjeti. Šteta je sigurno višemilionska. Izgorjeli su vrlo vrijedni strojevi, reciklažno dvorište, izgorjeli su strojevi za razdvajanje otpada i sva tehnika kojom je upravljalo JP „Deponija“, izgorjeli su objekti. Oprema je osigurana od strane osiguravajućih kuća te su i oni obaviješteni, ali to je proces koji ima svoju dinamiku – zaključio je mostarski gradonačelnik Mario Kordić.