OGRANIČAVANJE ORUŽJA

Hezbollah: Libanonska vlada čini veliki grijeh

Hezbolah

Hezbollah je optužio libansku vladu da je počinila "veliki grijeh" planiranjem uspostavljanja državnog monopola na oružje.

Libanska vlada je jučer ovlastila libansku vojsku da izradi plan za ograničavanje oružja širom zemlje na šest službenih sigurnosnih snaga, što predstavlja veliki izazov za Hezbollah.

Odluka je donesena nakon što su SAD i stranke koje se protive pokretu izvršile pritisak na vladu u Bejrutu da se javno obaveže na razoružavanje, usred zabrinutosti da će Izrael intenzivirati napade na zemlju ako to ne učini.

Hezbollah je rekao da je taj potez rezultat američkih "diktata" i da će se prema njemu postupati "kao da ne postoji". "Vlada premijera Nawafa Salama počinila je veliki grijeh odlukom da lišava Libanon oružja kako bi se odupro izraelskom neprijatelju. Odluka u potpunosti služi interesima Izraela", navodi se u saopštenju.

Sutra novi sastanak vlade

Navodi se da su šiitski ministri napustili sjednicu kabineta prije glasanja, kao znak "odbacivanja takve odluke".

Sjednica u libanonskoj predsjedničkoj palati bila je prva na kojoj se vlada dotakla pitanja oružja Hezbolaha, što je bilo nezamislivo kada je ta grupa bila na vrhuncu moći, prije prošlogodišnjeg rata s Izraelom u kojem je ubijen i njen vođa Hasan Nasrallah.

Kabinet će se sutra ponovo sastati kako bi nastavio rasprave o američkim prijedlozima o vremenskom okviru za razoružavanje Hezbolaha.


Znate više o temi ili prijavi grešku