VANREDNO STANJE NAKON NAPADA UKRAJINE

Hiljade ljudi na mostu na Krimu, Putinu izmiče najveće blago

Krim Eksplozija

Vanredno stanje proglašeno je na okupiranom Krimu nakon višednevnih ukrajinskih napada koji su izazvali prekide u snabdijevanju strujom, nestašicu goriva i velike poremećaje u saobraćaju.

Na Kerčkom mostu formirane su kilometarske kolone, dok stanovnici upozoravaju da se suočavaju sa sve težim uslovima života.

Od srijede se na mostu koji povezuje Krim sa južnom Rusijom stvaraju duge kolone. Vrhunac je dostignut jutros, kada je 2.800 vozila čekalo na izlazak, nakon što je Kerčki moreuz privremeno zatvoren zbog noćnog ukrajinskog napada dronom.

Gotovo dvostruko više automobila pokušavalo je da napusti Krim nego da uđe na poluostrvo.

Podsjetimo, tokom juna 2026. godine, Ukrajina je značajno intenzivirala kampanju vazdušnih i artiljerijskih udara na Krim. Glavni strateški cilj Kijeva je potpuna logistička izolacija poluostrva (“pretvaranje Krima u ostrvo”) kako bi se presjekli lanci snabdijevanja ruske vojske na južnom frontu.

Benzinskim stanicama na Krimu takođe je naloženo da potpuno obustave prodaju goriva civilima od 21. juna, dok Ukrajina pojačava napade dronova na energetsku infrastrukturu širom poluostrva.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće

– SBU će nastaviti metodično da pretvara Krim u zonu stalnih gubitaka za ruske snage sve dok ne napuste ukrajinsko poluostrvo – saopštila je ukrajinska agencija.

“Nema ničega drugog, potpuna praznina”

Nekoliko video-snimaka napravljenih u Simferopolju, drugom po veličini gradu na Krimu, prikazuje prazne ulice i javne površine. Na jednom snimku, zabilježenom u utorak oko 21 čas, žena opisuje grad kao da se nalazi “usred neke vrste apokalipse”.

– Samo jedan automobil. Nema ničega drugog, potpuna praznina – kaže ona.

Stanovnici poluostrva često oklijevaju da javno govore zbog kontrole koju Rusija sprovodi na terenu.

Međutim, objava Aksjonova na Telegramu o zabrani prodaje goriva podstakla je stotine ljudi da odgovore i izraze svoje nezadovoljstvo.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće

Jedan korisnik, taksista Aleksandar, upitao je čelnika republike kako bi trebalo da izdržava porodicu i otplaćuje kredite.

– Pitao sam banke šta da radim sa kreditima. Jednostavno neće biti novca za otplatu, a uskoro nećemo imati ni šta da jedemo, niti novca da kupimo hranu. Banke odbijaju da odobre moratorijum, uz obrazloženje da vanredno stanje nije proglašeno – napisao je u srijedu.

Druga korisnica, Dijana, rekla je da njen posao zavisi od dizel goriva.

– Naši proizvodi su lako kvarljivi. Snabdijevamo sve trgovinske lance i pijace širom poluostrva – napisala je.

Treća korisnica, Olesja, u utorak je napisala da ne može da stigne na posao javnim prevozom, jer su trolejbusi preopterećeni.

– Jednostavno nema mjesta za više putnika. Svi moraju da stignu na posao – napisala je.


Znate više o temi ili prijavi grešku