Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski objavio je da je pušteno 160 ukrajinskih vojnika, koji su svi bili u ruskom zarobljeništvu od 2022. godine.
- Nastavljamo vraćati Ukrajince kući iz ruskog zarobljeništva. Danas je pušteno 160 vojnika. Svi su bili u zarobljeništvu od 2022. godine, napisao je Zelenski.
Ukrajinski predsjednik je rekao da među puštenima ima pripadnika Oružanih snaga Ukrajine, Državne specijalne transportne službe, Nacionalne garde i Državne granične straže.
Branili su Ukrajinu u Mariupolju i na frontovima u Donjecku, Luhansku, Harkovu, Zaporižju, Kijevu, Černihivu i Sumiju.
- Zahvaljujem se cijelom našem timu koji svakodnevno radi na povratku naših ljudi. Posebna zahvalnost svim našim jedinicama na frontu koje dopunjuju ukrajinski 'fond za razmjenu' i svojom hrabrošću omogućavaju nam da ljude vratimo kući. Sjećamo se svih koji su ostali u zarobljeništvu. Provjeravamo svako ime. Moramo sve vratiti – i vojno osoblje i civile, rekao je Zelenski.
Kao što je ranije objavljeno, Andrii Yusov, zamjenik šefa Koordinacionog štaba Ukrajine za postupanje sa ratnim zarobljenicima, rekao je da se do danas iz ruskog zarobljeništva vratilo više od 7.000 Ukrajinaca.