Iako su visoke temperature posljednjih dana dovele do povećanog broja intervencija, u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo ističu da zasad nisu zabilježeni teži zdravstveni incidenti koji bi bili direktna posljedica toplotnog vala.
Kako je za Fenu izjavila specijalistkinja urgentne medicine i odgovorna ljekarka u smjeni Sabina Bungur, ekipe Hitne pomoći imaju nešto više posla nego uobičajeno, ali se uglavnom radi o očekivanim tegobama koje prate ljetne vrućine.
Najveći broj građana javlja se zbog kolapsnih i pretkolapsnih stanja, osjećaja malaksalosti i iscrpljenosti, najčešće nakon dužeg boravka na otvorenom ili na javnim mjestima izloženim visokim temperaturama.
Ljekari građanima savjetuju da redovno unose dovoljno tečnosti, prvenstveno vode, te da izbjegavaju alkohol, gazirana i zaslađena pića, kao i veće količine kafe, jer mogu dodatno doprinijeti dehidraciji organizma.
Preporučuje se i izbjegavanje boravka na otvorenom između 10 i 17 sati, kada su temperature i sunčevo zračenje najintenzivniji. Ukoliko je izlazak neophodan, savjetuje se nošenje lagane odjeće svijetlih boja od prirodnih materijala, zaštita glave šeširom ili kapom te korištenje sunčanih naočara.
Iz Zavoda podsjećaju i na važnost zaštite kože kremama sa zaštitnim faktorom od najmanje 30, koje bi trebalo nanositi svaka dva sata tokom boravka na suncu.
Poseban oprez preporučuje se bebama, starijim osobama, trudnicama i hroničnim bolesnicima sa srčanim, plućnim ili bubrežnim oboljenjima, jer upravo ove kategorije stanovništva najteže podnose ekstremno visoke temperature.