Mostar je danas bio među najtoplijim gradovima u Bosni i Hercegovini, nakon što su mjerenja Federalnog hidrometeorološkog zavoda pokazala da je temperatura zraka u poslijepodnevnim satima dostigla čak 41 stepen Celzijusa.
Najviša dnevna vrijednost zabilježena je u 14, 15 i 16 sati, čime je oboren dosadašnji temperaturni maksimum ovog mjeseca. Istovremeno, izmjerena temperatura bila je viša od one koja je najavljena u službenoj vremenskoj prognozi.
Zbog nesnosnih vrućina dio građana spas je potražio izvan urbanog područja, u hladovini uz rijeke i izletišta, gdje su dan proveli u ribolovu, druženju i roštiljanju. U centru grada najviše su se mogli vidjeti turisti koji su se od visokih temperatura branili lepezama, suncobranima i osvježavajućim napicima, dok su mnogi osvježenje pronašli kupajući se u Neretvi ili vozeći se čamcima ispod Starog mosta.
Iz mostarskog Doma zdravlja navode da su se tokom dana javljali uglavnom stariji građani i hronični bolesnici sa simptomima iscrpljenosti, dehidracije i malaksalosti izazvanim visokim temperaturama. Ipak, zdravstveni radnici ističu da nije zabilježen veći priliv pacijenata u odnosu na uobičajene ljetne dane.
Ljekari i dalje apeluju na građane da izbjegavaju boravak na otvorenom u najtoplijem dijelu dana, unose dovoljno tečnosti i pridržavaju se preporuka nadležnih službi kako bi smanjili rizik od posljedica ekstremnih vrućina.
Podaci iz prethodnih decenija pokazuju da su temperature iznad 40 stepeni nekada bile rijetkost u junu, dok posljednjih godina postaju sve češća pojava. Klimatske analize ukazuju na rast prosječnih i maksimalnih temperatura u Mostaru, što potvrđuje trend sve izraženijih toplotnih valova tokom ranog ljeta.