APARTMAN ODUZET OD DRŽAVE, ALI NE I OD BIVŠEG NAČELNIKA

Ibrahim Hadžibajrić ponovo u problemima

Ibrahim Hadzibajric CIN

Bivši načelnik Općine Stari Grad, Ibrahim Hadžibajrić, koji se već sudi u predmetu „Start“ za više krivičnih djela, našao se u novim problemima sa zakonom.

Hadžibajrić je prijavljen Tužilaštvu Kantona Sarajevo nakon što je neovlašteno ušao u apartman u Baškoj Vodi, koji mu je, po nalogu tužioca i rješenju Županijskog suda u Splitu, bio oduzet i dat na upravljanje Federalnoj agenciji za upravljanje oduzetom imovinom.

Rukovodstvo Agencije za upravljanje oduzetom imovinom prijavilo je Hadžibajrića zbog kršenja sudskog rješenja i nepoštivanja zakona. Radi se o apartmanu površine oko 50 kvadratnih metara, koji je Tužilaštvo KS prilikom sprovođenja finansijske istrage u akciji kodnog naziva „Start“ označilo kao potencijalno stečen na nezakonit način.

Apartman je formalno oduzet još u oktobru prošle godine i dat na upravljanje Federalnoj agenciji. Odluka je donijeta na zahtjev Tužilaštva KS i Kantonalnog suda u Sarajevu, koji vode sudski postupak protiv Hadžibajrića, njegovog sina i još pet osoba.

Ipak, Hadžibajrić je, uprkos ovim mjerama, prošle sedmice ponovo zatečen u zabranjenom i oduzetom apartmanu, zbog čega je morala intervenirati policija iz Makarske. Prilikom zatečenja bio je prisutan i njegov supružnik, a Hadžibajrić se pravdao da je došao da plati račune – opravdanje u koje niko nije povjerovao.

Agencija za upravljanje oduzetom imovinom je nakon ovog incidenta podnijela prijavu postupajućem tužiocu, a prema informacijama, moguće je da Tužilaštvo zatraži ukidanje mjera zabrane i određivanje pritvora za Hadžibajrića. Podsjećamo, bivši načelnik je prethodno proveo skoro dvije godine u KPZ Zenica, a na slobodu je pušten 17. januara ove godine.

Sud mu je nakon puštanja na slobodu omogućio i napuštanje države, ali očito je da Hadžibajrić i dalje krši sudske odluke. Prema rješenju Suda u Splitu, privremena mjera za osiguranje oduzimanja imovinske koristi, uključujući zabranu otuđenja i opterećenja nekretnine, donijeta je u korist Bosne i Hercegovine. Upravljanje ovom nekretninom povjereno je Federalnoj agenciji za upravljanje oduzetom imovinom sa sjedištem u Sarajevu.

Istraga je otkrila da je Hadžibajrić apartman u Baškoj Vodi stekao na nezakonit način. Navodno je Fahrudin Novalija dao mito Ibrahimu Hadžibajriću za nezakonitu prodaju zemljišta u ulici Magoda u Općini Stari Grad. Novac od te prodaje, označen kao prljavi novac, opran je preko Seida Hadžibajrića, a Ibrahim Hadžibajrić je od njega potom kupio apartman u Republici Hrvatskoj.

Ovaj slučaj još jednom potvrđuje obrasce zloupotrebe i manipulacije imovinom, te pokazuje da neki političari, uprkos sudskim odlukama i ranijim kaznama, ne odustaju od nezakonitih radnji i pokušaja da zadrže imovinu stečenu na nelegalan način.


Znate više o temi ili prijavi grešku