25. novembar, Dan državnosti Bosne i Hercegovine obilježile su i mlade snage sarajevskog rock ‘n rolla, vrativši Dom mladih onima čiji zapravo i treba biti - mladima. U prostoru, u kojem su muzički stasale brojne legende jugoslovenskog rock ‘n rolla, nastupila su četiri benda. Odziv publike je bio više nego dobar.
Nastupili su mladi bendovi: Inspekcija (klasični old school rock and roll), Fakat (garage rock), Shizif (punk rock) te već afirmisani i prekaljeni bend Činčila (funk – grunge rock bend Činčila).
“Ovo nam je peti ili šesti nastup. Večeras sviramo kombinaciju svojih, autorskih, stvari i covera. Što se albuma tiče, nakon ovog koncerta planiramo ići u studio”, izjavio je za etto.ba Filip Stanišić, vokal i klavijaturista benda Inspekcija.
Vanja Solaković, frontmen Činčile, je pojasnio kako je ovo jedinstvena prilika za mlade autorske bendove, jer je veoma važno da se mladi ljudi vrate u Dom mladih, budući da ih već duži niz godina tu nema te nastupaju samo stari afirmisani bendovi. Dalje je naveo kako Dom mladih treba služiti prvenstveno novoj generaciji, kako bi mladi imali ozbiljan prostor u kojem bi mogli prikazati svoj rad.
“Pozivamo sve građane da podrže ovu incijativu, jer na taj način direktno podržavaju budućnost ove države, jer nove generacije su naša budućnost, ne smijemo ih zanemariti", rekao je Solaković.
Koncert je održan u u organizaciji JU Bosanski kulturni centar KS pod pokroviteljstvom Vlade Kantona Sarajevo, u saradnji sa Gradskom upravom Grada Sarajeva.