Iranska revolucionarna garda (IRGC) se oglasila nakon što su SAD izvele napade na Iran. Naveli su da su napali američke položaje u regiji i zaprijetili širim odgovorom u slučaju nastavka agresije.
"Nakon što je cionistički režim prekršio primirje na jugu Libana, prije nekoliko sati je i američki režim, koji redovno krši sporazume, također prekršio svoje obaveze. Pod različitim izgovorima, povezanim s prolaskom broda koji je prekršio propise kroz neovlaštenu rutu u Hormuškom moreuzu, izveo je zračni napad na obale Irana", naveli su iz IRGC.
Navode da su kao odgovor na agresiju napali položaje američke vojske u regiji.
"Prema članu 5. Memoranduma o razumijevanju iz Islamabada, nadzor nad plovidbom i saobraćajem kroz Hormuški moreuz u nadležnosti je Islamske Republike Iran. Međutim, Sjedinjene Američke Države su, poticanjem različitih strana, pokušale prekršiti ovu obavezu, na šta je uslijedio odgovarajući odgovor. Tako će biti i ubuduće. Ako se agresija ponovi, naš odgovor bit će još širi od ovoga", zaprijetili su iz IRGC.
Snage Centralne komande SAD-a (CENTCOM) izvele su 26. juna napade na Iran kao snažan odgovor, na kako ističu, na napad na komercijalni brod koji je prolazio kroz Hormuški moreuz.
Američki avioni napali su iranska skladišta projektila i dronova te obalne radarske lokacije nakon što je Iran 25. juna pogodio M/V Ever Lovely dronom.