Predstavnike Bošnjaka u vlasti nazvao je "lažljivim političkim Sarajevom".
- Politike koje se vode moraju uvijek imati neki cilj. Oni su imali samo jedan cilj - cilj mržnje. Uvijek sam se vodio izjavom jednog pametnog vojskovođe koji je govorio da neprijatelja nikada ne treba udarati tamo gdje je najjači, nego gdje je slijep. Mislio je na zaslijepljenost mržnjom, a ako je mržnja u fokusu političkog djelovanja kakvo ima Sarajevo onda na kraju mora da budu gubitnici. To se njima i dešava, rekao je Dodik.
Dodao je kako smatra da Dejrovski sporazum više ne postoji, te da se mora postići novi sporazum. Iako se u BiH promijenilo jedino to da je upravo on pokleknuo u priznao kapitulaciju pred državnim institucijama, Dodik i dalje insistira na narativu kako BiH ne postoji kao država.
- BiH je prostor koji nema vlast ovdje, osim one koja je oteta od entiteta. Nije predviđeno da zajednički nivo ima 'državnu vlast'. Dejtonskim sporazumom nije predviđeno da organi BiH budu nadređeni entitetskim organima, ako odluka nije donesena konsenzusom. A mnoge odluke nisu nikada donesene, već su nametnute od visokih predstavnika, rekao je bivši predsjednik RS-a, koji se morao povinovati državnim institucijama.
I u ovom razgovoru ponovio je uvrede, koje je i ranije spominjao o tome kako "muslimani ne znaju da naprave državu". A kako on vidi državu pokazao je i na primjeru nesreće u Jablanici.
- Pogledajte samo Јablanicu. Јa bih to završio za 20 dana, rekao je Dodik ne vodeći računa o jednoj stvari. Čak i kada je bio predsjednik RS-a, ili član Predsjedništva BiH, nije bio nadležan da on rješava problem zbrinjavanja unesrećenih u prirodnim nepogodama. Upravo zbog toga i postoje ministarstva i razne agencije, koje treba da se bave takvim stvarima na terenu.
Međutim, u njegovoj glavi očigledno postoji nerealni osjećaj vlastite veličine u stilu Luja XIV - država to sam ja.