Danas, 04. oktobra 2025. godine (12. Rebiu-l-ahir 1447. h.g.), u Jablanici je dostojanstveno obilježena godišnjica katastrofalnih poplava koje su u oktobru 2024. pogodile ovo područje i odnijele 19 ljudskih života. Obilježavanje je organizovao Medžlis Islamske zajednice Jablanica u saradnji s porodicama stradalih.
Program sjećanja započeo je učenjem Jasini-š-šerifa na tri harema: u 10:30 u Harem Zlate, u 11:15 u Harem Djevor i u 12:00 u Harem Donja Jablanica. U 13:00 sati klanjan je podne-namaz, a u 13:30 održan je tevhid i hatma dova za duše preminulih u Čaršijskoj džamiji.
Dan sjećanja protekao je u atmosferi tišine, poštovanja i zajedničke tuge. Džematlije, porodice i sugrađani okupili su se kako bi odali počast onima koji su tragično izgubili živote i još jednom podsjetili na snagu zajedništva u najtežim trenucima.
U ime svih prisutnih upućena je poruka da se ne zaboravi, da se pamti, te da se u miru i dostojanstvu nastavi graditi zajednica koja čuva uspomene i uči iz prošlosti.