Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) izdao je danas zvanično saopćenje u kojem demantuje da je bilo ko preminuo od leptospiroze u njihovim ustanovama. Ovo reagiranje uslijedilo je nakon pojave netačnih informacija u pojedinim medijima i na društvenim mrežama koje su izazvale strah i paniku među građanima.
Iz KCUS-a poručuju da Klinika za infektivne bolesti kontinuirano prati stanje pacijenata oboljelih od leptospiroze te redovno izvještava Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo o broju testiranih, potvrđenih, pregledanih i hospitaliziranih slučajeva. Apeliraju na medije da ne objavljuju neprovjerene informacije u najboljem interesu javnosti.
S druge strane, Sebija Izetbegović, bivša direktorica KCUS-a, objavila je da je Selmedina Zec, cijenjena uposlenica Hitne medicinske pomoći Sarajevo, preminula nakon teške bolesti izazvane akutnim oblikom leptospiroze, poznatom kao Morbus Weil. Kako je navela, Zec je 23. maja 2025. dovezena u KCUS u izrazito teškom stanju, sa visokim temperaturama, žuticom, uvećanom jetrom i alarmantnim laboratorijskim parametrima koji potvrđuju dijagnozu teškog oblika leptospiroze.
Ova situacija ukazuje na ozbiljnost bolesti i izaziva dodatna pitanja u vezi sa trenutnim stanjem i načinom informisanja o leptospirozi u Sarajevu.