Pakistan i Katar su izvijestili o značajnom napretku u diplomatskim naporima između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, nakon prve runde razgovora na visokom nivou održanih na samitu u Švicarskoj. Nakon sastanka, Kina je pozvala SAD i Iran da nastave saradnju kako bi se postigli pozitivni rezultati.
Dva posrednika, Pakistan i Katar, u zajedničkom saopćenju su naveli da je samit na jezeru Lucerne protekao u "pozitivnoj i konstruktivnoj atmosferi". "Postignut je ohrabrujući napredak, uključujući uspostavljanje mehanizma za daljnje tehničke razgovore", navodi se u saopćenju.
Reakcija Kine
Vijest o napretku pozdravila je i Kina. Glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Guo Jiakun rekao je novinarima u Pekingu da se nada da će SAD i Iran "održati pozitivan zamah u pregovorima i raditi na istom cilju kako bi postigli pozitivne rezultate". Guo je dodao da Kina podržava posredničke napore Pakistana, Katara i svih relevantnih strana kako bi se trajno okončao rat SAD-a protiv Irana.
Sastanak na najvišem nivou
Dugo očekivani direktni razgovori između američke i iranske delegacije održani su u Burgenstocku. Američku delegaciju predvodio je potpredsjednik JD Vance, a iransku delegaciju predsjednik parlamenta Mohammad Baqer Qalibaf. Svrha sastanka bila je razgovor o načinima implementacije Memoranduma o razumijevanju iz Islamabada, koji je potpisan 17. juna.
Iran pozdravlja rezultate
Nakon razgovora, iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi pohvalio je ulogu Pakistana i Katara. Istakao je da su pregovori sa SAD-om donijeli značajan napredak ka okončanju rata u Libanu i smanjenju pritiska na iransku ekonomiju.
Na društvenoj mreži X, Araghchi je objavio: "Neumorno posredovanje Pakistana i Katara donijelo je veliki napredak ka okončanju rata u Libanu. Izvoz nafte i petrohemijskih proizvoda izuzet je od ograničenja, embargo je ukinut, neka zamrznuta imovina je oslobođena, a pokrenut je i veliki plan za obnovu i razvoj Irana."