Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković danas boravi u Luksemburgu, gdje će prisustvovati komemorativnom skupu posvećenom žrtvama genocida u Srebrenici.
Obilježavanje godišnjice genocida održava se u Parku Tony Neuman u organizaciji Odbora za Srebrenicu Luksemburg, koji već osamnaestu godinu okuplja građane i predstavnike institucija s ciljem očuvanja kulture sjećanja, istine i odavanja počasti žrtvama.
Ovogodišnja komemoracija ima poseban značaj jer će prvi put biti održana kod spomen-obilježja posvećenog žrtvama genocida u Srebrenici, koje je prošle godine podignuto u saradnji s gradskim vlastima Luksemburga. Memorijal predstavlja trajni podsjetnik na jedan od najtežih zločina počinjenih u Evropi nakon Drugog svjetskog rata te simbol opredijeljenosti za njegovanje istine i kulture sjećanja.
Tokom posjete Konaković će održati i sastanak s državljanima Bosne i Hercegovine koji žive i rade u Luksemburgu. Planirano je da se razgovara o aktuelnim političkim prilikama u BiH, evropskim integracijama, vanjskopolitičkim prioritetima, ali i pitanjima važnim za bh. dijasporu.
Kako je saopćeno iz Ministarstva vanjskih poslova BiH, poseban fokus bit će stavljen na jačanje veza između Bosne i Hercegovine i njene dijaspore, kao i na unapređenje ekonomske, kulturne i društvene saradnje.:::