Pravosudni sistem napravljen tako da su ga kontrolisale političke stranke

Konaković o akciji "Black Tie 2": Napravili smo sebi veliki broj neprijatelja

elmedin konakovic Screenshot 235

Predsjednik Naroda i pravde i ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković obratio se povodom međunarodne policijske akcije "Black Tie 2" koja je provedena u BiH, a usmjerena je, kako je ranije navedeno iz EUROPOL-a protiv najbližih saradnika šefa narkokartela Edina Gačanina Tita.

Predsjednik Naroda i pravde i ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković obratio se danas povodom međunarodne policijske akcije "Black Tie 2" koja je provedena u BiH, a usmjerena je, kako je ranije navedeno iz EUROPOL-a protiv najbližih saradnika šefa narkokartela Edina Gačanina Tita.

  • Smatram da su mediji javni prostor i transparentna komunikacija jedini način i oružje kojim se možemo zaštititi od ozbiljnih napada pravosudne i policijske mafije o kojima sam ranije govorio, a koji su se pokazali tačnima. Nemamo nikakav način kontrole. Zaintrigirao me status jedan na društvenim mrežama, a koji je upitao: "Ko vam sad pakuje, kad vi kontrolišete tužilaštva?" Politika kojom se ja bavim nije imala nikada za cilj kontrolisati bilo kakvo pravosuđe i tužilaštvo. Nećete naći nijednog uposlenika u pravosuđu kojem sam ja zatražio bilo kakav sistem zaštite ili kontrole ili namještanje nekih procesa.

Jedino što preostaje jesu ove vaše kamere koje ste donijeli, da iznesemo istinu na teške klevete. Jedan ozbiljan pravosudni proces koji je usmjeren i uperen na jedan novi sistem koji je donio promjene na političku scenu, a kojem se režim opirao, a taj pali režim danas kontroliše značajno jedan dio pravosudnog sistema.

Pravosudni sistem nećemo nikada ni pokušati kontrolisati. On je napravljen tako da su ga kontrolisale političke stranke. Zaposlili su, uticali na zapošljavanje, izbor tužilaca. Ti tužioci su zapošljavali svoju djecu kasnije. Tužioci i sudije neke, ne bih da generaliziram. Dobar dio pravosuđa radi časno svoj posao. Ja govorim o ovom drugom dijelu. Neću izdvajati nijednu stranku i interesnu grupu, ima ih puno. Mi smo, baveći se ovim poslom, pošteno, napravili sebi veliki broj neprijatelja. Danas sjede i razmišljaju kako da napakoste našoj priči. Njihov nominalni šef, predsjednik SDA, me upozorava kroz medije da ću morati objasniti veze s narko kartelom, zapravo najavljujući ono što se ovih dana formalno pred Sudom BiH, hvala Bogu, dešava. Naravno da ću dokazivati i dokazati nepostojanje veza s bilo kakvim kartelom ili kriminalnom grupom. Do zadnjeg atoma snage. To su laži i izmišljotine. Dugo sam o tome govorio, veći dio dosadašnjih mojih izjava i upiranja prstom u pojedince, koji su zloupotrijebili svoje funkcije, danas govorim o novom talasu takvih, njima sličnih, članova pravosuđa koji su zajedno sa propagandnom mašinerijom i njihovim mastermindom, osmislili projekat koji je trebao rezultirati hapšenjem visokopozicioniranih političara poput mene. Samo što za to nemaju dokaza, istine ni kompetentnih kadrova.

Jučer je pred Sudom BiH pao u vodu dobar dio tih planova. Žao mi je što u javnom prostoru nemate sve informacije. Ako budete u prilici, pogledajte argumente odbrane, poslušajte obraćanje advokata optuženh u ovom predmetu. Saslušajte kako su ljudi, pravni eksperti jučer razbili jednu montažu. Distanciram se od onih koje nikad u životu nisam vidio, koje vidim da ih ima u Sky prepiskama i vidim materijalne dokaze i zaista punu podršku dajem i Tužilaštvu i Sudu da tu priču dovedu do kraja. Da mene i ljude bliske meni stave u prioritete istraga i nikada s tim ne prestanu. Ali sam rekao, ništa i niko neće nam napakovati. Postoje procesi i dokazi, raduje me da se to pred Sudom BiH dešava. Ovdje je bio pokušaj da se u okviru te istrage napravi nešto što pravosudno-policijskoj mafiji ne polazi za rukom.

Prošao sam 14 procesa u SDA, ovdje govorio o nekima koji mi se dešavaju u Kantonalnom tužilaštvu, o tužiocu Samiru Selimoviću, koji mi je indirektno slao poruke da će mi nešto napokon naći. To je sin tužiteljice koja istovremeno procesuira Fuada Kasumovića u Zenici. Ima ta zeničko-goraždanska linija tih tužilaca sa ovim Sanjinom Kulenovićem koji je na čelu ove istrage. Reći ću nešto o jučerašnjem nastupu tog tužioca. Vas još jednom molim, ja press konferenciju održavam da ove priče budu žive a ne da bi se gasile. Ili da, ne daj Bože, utičemo na pravosudni proces. Tužilaštvo ima pravo žalbe. Kako znam, žalilo se, na jučerašnje odluke. Vijeće će odlučivati o žalbi. Potpuno se nadam da će odlučivati nepristrasno i da neće ni gledati moju press konferenciju, već samo analizirati dokaze koje je tužilac Kulenović podastrao, odnosno nije podastrao jučer. Proces mora doći do kraja.

Najvećim problemom ove istrage smatram hapšenje direktora FUP-a bez ijednog dokaza. Problematiziram i prstom upirem u sudiju koji je dozvolio da se odredi pritvor direktoru FUP-a bez da su tužilac i njegovi saradnici prezentirali ijedan dokaz. Prvi čovjek sigurnosnog sistema Federacije BiH, u vrijeme ozbiljne sigurnosne krize u kojoj Dodik i secesionisti najavljuju odlazak u Srebrenicu 2. maja, a tužilac Kulenović je zatražio hapšenje i pritvaranje direktora FUP-a tako što nije htio da pogleda dokaz koji je od direktora FUP-a zatražio nego ga je uhapsio prije nego što je dokaz došao. Ono za šta ga terete. A kumim vas, pregledajte to, ljudi. Lako je objašnjeno u tri-četiri akta koji potpuno razbijaju pokušaj montaže direktoru FUP-a. A s tim čovjekom sam se jednom vidio.

Podsjećamo, prije dva dana su uhapšene 23 osobe u Bosni i Hercegovini zbog potencijalne povezanosti s Edinom Gačaninom, narkobosom iz Dubaija.

Od svih uhapšenih, samo troje je ostalo u pritvoru, odnosno sud je odlučio da tokom istrage u pritvoru ne zadrži 15 osoba od 18 za koje je zatražena ova mjera, a za pet osoba Tužilaštvo BiH nije ni tražilo pritvor, ali jeste mjere zabrane.

U pritvoru je ostao Adnan Smajlović, kojeg je Tužilaštvo BiH okarakterisalo kao vođu grupe u BiH, koja se bavila pranjem novca iz kartela Tito i Dino. Osim njega, jednomjesečno zadržavanje je određeno i uposlenici Zeničke bolnice Aidi Halać i Sanchezu Jukiću.

Među 15 osoba za koje je zatražen pritvor, sedmorica su izašla uz određene mjere ograničenja, a to su Gordan Memija, Haris Behram, Tarik Zulović, Mirsad Skopak, Mak Šemšić, Emir Sarić i Smail Šikalo, dok za ostale nisu određene nikakve mjere.

Mjere koje moraju poštovati uključuju zabranu putovanja, koja se odnosi samo na Gordana Memiju, i zabranu sastajanja s određenim osobama, prema članu 126. a stavu 1. tački c Zakona o krivičnom postupku, što važi za svih sedam.

Tužilaštvo nije tražilo pritvor za Boška Jerkovića, Ibru Miladina, Nedžada Suljevića, Armina Alomerovića i Adnu Helić, pa su oni već ranije pušteni na slobodu, dok su preostali za koje je odbijen prijedlog pritvora izašli jutros. Ova grupa je također dobila mjere zabrane napuštanja Kantona Sarajevo, putovanja van države te im su oduzete putne isprave.

Na slobodu su, bez ikakvih mjera zabrane, pušteni direktor FUP-a Vahidin Munjić, šef specijalne policijske jedinice Mustafa Selmanović te trojica pripadnika FUP-a Adin Ćatić, Emir Druškić i Senad Kadić.