NJEGOVANJE ISTINE O GENOCIDU PREDSTAVLJA TRAJNU OBAVEZU DRŽAVE

Konaković posjetio Memorijalni centar Srebrenica i odao počast žrtvama genocida

Elmedin konakovic

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković boravio je u posjeti Memorijalnom centru Srebrenica, gdje se sastao s direktorom Emirom Suljagićem i članovima uprave ove institucije.

Tokom sastanka razgovarano je o dosadašnjem radu Centra, planovima za budućnost te izazovima s kojima se suočava u procesu očuvanja istine o genocidu nad Bošnjacima u julu 1995. godine, saopćeno je iz Memorijalnog centra.

Konaković je obišao upravnu zgradu i stalne muzejske postavke „Koracima onih koji (ni)su prešli“ i „Životi iza polja smrti“, kao i Muzej genocida, gdje se upoznao s arhivskom građom, svjedočanstvima preživjelih i predmetima koji dokumentuju stradanje više od osam hiljada Bošnjaka iz „Sigurne zone UN-a“ Srebrenica.

Tokom posjete ministar je položio vijenac i učenjem fatihe odao počast žrtvama genocida. Naglasio je da Memorijalni centar ima ključnu ulogu u očuvanju kolektivnog pamćenja i suočavanju s prošlošću, ističući da njegovanje istine o genocidu predstavlja trajnu obavezu države Bosne i Hercegovine i važan dio njenog vanjskopolitičkog identiteta, stoji u saopćenju.


Znate više o temi ili prijavi grešku