Korejske vlasti odlučile su da preduzmu oštre mjere nakon nesreće Mercedes EQE.
U Seulu pripremaju novi zakon koji će zabraniti korištenje podzemnih garaža za sva električna vozila čije su baterije napunjene do više od 90 posto kapaciteta. Također, nastojat će se uvesti ograničenje punjenja na brzim javnim punionicama do 80 posto kapaciteta.
Razlog za takve poteze je događaj koji se dogodio ranije ovog mjeseca kada je Mercedes EQE, koji je bio parkiran u podzemnoj garaži, spontano izgorio. Epilog je bila šteta na 880 vozila, a 1.600 domaćinstava je čak nedelju dana ostalo bez struje i vode.
Korejski JoongAng Daily izvještava da će zakon stupiti na snagu do kraja septembra. Mnogi stručnjaci za električna vozila u zemlji protive se pravilima. Prema profesoru Yoon Won-sub, koji vodi centar za istraživanje baterija koje vodi Univerzitet Sungkyunkwan i Samsung SDI, nema dokaza da potpuno napunjene baterije predstavljaju veći rizik od zapaljenja.
"Prepunjenost nije odlučujući faktor u požarima", rekao je. "Električni automobili su od samog početka dizajnirani da nikada ne dostignu potpuno punjenje, čak i ako na kontrolnoj tabli piše da su na 100 posto. Argument da baterije nose veći rizik od požara kada su potpuno napunjene je nedokazan. Čini se pomalo kao 'lov.' o vješticama koji blokiraju ulazak vlasnicima električnih vozila čiji su automobili napunjeni 90 posto. Bitno je osmisliti odgovarajuće protumjere nakon detaljne rasprave među stručnjacima.
Od 139 požara električnih vozila prijavljenih u Južnoj Koreji u protekle tri godine, samo 26 se dogodilo dok se automobil punio. Poređenja radi, 68 požara je došlo dok je vozilo bilo u pokretu, dok se još 36 požara dogodilo kada je EV bilo parkirano.