KANTON SARAJEVO

Kraj epidemije leptospiroze: Zavod za javno zdravstvo izvijestio o 119 oboljelih

leptospiroza

Na prijedlog Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, ministar zdravstva Kantona Sarajevo donio je Naredbu o proglašenju kraja epidemije leptospiroze na području Kantona Sarajevo.

Epidemija je proglašena 15. maja 2025. godine, a tokom njenog trajanja evidentirano je ukupno 119 oboljelih. Najveći broj slučajeva zabilježen je u općini Novi Grad Sarajevo, gdje je registrovano 80 oboljelih. Prema podacima Zavoda, najviše zaraženih bilo je u dobnoj skupini od 40 do 49 godina – ukupno 39 osoba, među kojima 27 muškaraca i 12 žena.

Tokom epidemije, Zavod za javno zdravstvo, u saradnji sa zdravstvenim ustanovama, inspekcijskim službama i jedinicama lokalne samouprave, provodio je kontinuirani epidemiološki nadzor i davao preporuke za sprovođenje potrebnih mjera. Zahvaljujući ovim aktivnostima, stvoreni su uvjeti za odjavu epidemije.

Iz Zavoda podsjećaju da su u toku pripreme za jesenju fazu preventivne sistematske deratizacije na području cijelog Kantona Sarajevo. Građani se mole da prate upute nadležnih komunalnih službi, upravitelja i predstavnika etažnih vlasnika, kako bi se osigurali svi sanitarni i higijenski uvjeti za provođenje deratizacije. Cilj ovih mjera je povećanje efikasnosti procesa deratizacije i zaštita zdravlja stanovništva Kantona Sarajevo.


Znate više o temi ili prijavi grešku