I Mazda je podlegla aktuelnim trendovima. Većina automobilskih marka je već odradila prilagođavanju novim sredstvima komunikacije, pa su ulaskom u digitalno doba bitno pojednostavile svoje logotipe.
Nerijetko su se uklanjale nijanse, linije i obline stvarane decenijama, a zadržavali tek obrisi.
Isto je napravila i Mazda. Ne samo da je prepoznatljiv logotip izgubio trodimenzionalni izgled već se i sveo na beživotan obris. Krajnje pojednostavljen amblem već je prijavljen patentnom uredu i zaštićen.
Dobra je vijest da je sam oblik loga u potpunosti zadržan.
Podsjetimo, zadnji put je logo modernizovan 1997. godine i od tada se nije mijenjao ni milimetra.
Ipak, još uvijek nije u potpunosti jasno hoće li Mazda koristiti novi logo na svim modelima ili se radi o ograničenoj upotrebi. Naime, neki izvori tvrde da se radi o amblemu koji je prilagođen upotrebi na električnim modelima, i to onima za kinesko tržište.
Najbolji primjer za to je Arata, SUV model koji je debitovao ovog aprila na autosalonu Auto China u Pekingu. U tom slučaju se radi o krajnje pojednostavljenom i osvijetljenom Mazdinom amblemu.