PRAVOSLAVNI VJERNICI DOČEKUJU NAJRADOSNIJI PRAZNIK BOŽIĆ

Milorad Dodik sa porodicom dočekuje Božić

Milorad Dodik sa porodicom docekuje Bozic

Za pravoslavne vjernike Badnji dan i Božić su posebni dani u godini, a dolazak na liturgiju, uz porodično okupljanje, njihov najvažniji dio. Tako je i danas veliki broj vjernika širom Srpske prisustvovao i jutarnjim i večernjim liturgijama, uz tradicionalno nalaganje badnjaka.

Za Badnje veče srpski narod ima niz lijepih običaja, a pijukanju se najviše raduju djeca. Tako je i u mojoj kući, gdje s unucima i porodicom dočekujemo najradosniji hrišćanski praznik Božić, istakao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

– Svima želim srećno Badnje veče, da ga provedu u ljubavi s najbližima – poručio je Dodik u objavi na Instagramu.

Brojni vjernici prisustvovali su bogosluženju i nalaganju badnjaka u porti Saborne crkve Svete Trojice u Banjaluci. Vikarni episkop marčanski Sava poručio je u besjedi da Bog nikada nije bio bliži čovjeku nego na Božić i da se Bog nikada više nije unizio nego kada je na rođenju u pećini bio položen u jasle.

Željka Cvijanović prisustvovala je večernjem bogosluženju, osveštanju i nalaganju badnjaka u Hramu Svetog velikomučenika Georgija u banjalučkom naselju Paprikovac.

Premijer Srpske Radovan Višković prisustvovao je večernjem bogosluženju u Crkvi Svetog Nikolaja u Milićima. Višković je istakao da Badnji dan i Božić ukazuju na vrijednost porodice, zajedništvo i slogu koja okuplja srpski narod.

Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit zvorničko-tuzlanski Fotije služio je večernju službu u Hramu Svetog Georgija u Bijeljini, a potom je litija prošla kroz centar grada do Gradske uprave, gdje je osveštan i naložen badnjak.

Mitropolit Fotije je u obraćanju brojnim vjernicima čestitao Božić tradicionalnim pozdravom “Mir Božiji, Hristos se rodi!”, poručivši da Hristos dolazi radi spasenja ljudskog roda.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće

U Loparama su večeras ispred pravoslavnog hrama naloženi badnjaci sa željom da svi Majevičani budu okupljeni u porodici i crkvi u miru, slozi, ljubavi i praštanju.

U svim pravoslavnim hramovima na području Sarajevsko-romanijske regije naloženi su badnjaci. Tako je bilo i u Staroj crkvi Svetog arhangela Mihaila u Sarajevu, gdje je liturgiju služio mitropolit dabrobosanski Hrizostom.

Svečano je danas i u svim hramovima na jugu Republike Srpske. Večernja bogosluženja, osveštanje i nalaganje badnjaka upriličeno je u hramovima širom Hercegovine.

U Sabornom hramu u Trebinju služeno je praznično večernje sa litijom i nalaganjem badnjaka na gradskom Trgu slobode.

Badnje veče obilježeno je večernjim bogosluženjem i nalaganjem badnjaka i u Potkozarju.

Badnjak, koji je danas uz pjesmu i veselje dočekan u više gradskih naselja, naložen je večeras i u porti Hrama Svete Trojice u Prijedoru. Brojni vjernici dočekali su badnjak u porti Hrama Pokrova Presvete Bogorodice u Gradišci nakon što je jutros krenuo iz prigradskog naselja Žeravica.

U Mrkonjić Gradu, u porti Hrama Svetog Save, dočekana su i naložena četiri badnjaka, koji su stigli iz mjesnih zajednica koje pripadaju drugoj mrkonjićkoj parohiji. Nakon osveštanja i nalaganja, služena je večernja liturgija.

Veliki broj građana večeras je prisustvovao večernjem bogosluženju i nalaganju badnjaka ispred Hrama Rođenja Presvete Bogorodice u Kotor Varošu.


Znate više o temi ili prijavi grešku