DA LI BRŽE STARIMO AKO MANJE SPAVAMO?

Najumorniji sebi su dodavali 10 godina više

Spavanje san 872x610
Foto © Screenshot/You Tube

Jedno istraživanje otkrilo je kako manjak sna utiče na starenje.

Tokom sna naš organizam se obnavlja, hrana se vari, kalorije gube, a mi se punimo energijom za dan koji je pred nama.Milioni ljudi pate od nedostatka sna i upravo bi to moglo da utiče na brže starenje, ali i rizik od razvoja različitih bolesti.

Autorica studije Leoni Batler sa Karolinska Institua u Stokholmu želio je da otkrije kakvu ulogu navike (ne) spavanja i rutine utiču na naš prirodan proces starenja. Istraživači su upitali 429 ispitanika da ocijene koliko se mlado ili staro osjećaju u odnosu na svoje realne godine, a zatim su iskaze uporedili sa njihovom rutinom spavanja.

Oni koji su imali kvalitetan san svake noći ocijenili se sebe u prosijeku 5,8 godina mlađim. Analiza je pokazala da je svaka nemirna noć u prethodnom mjesecu bila jednaka osjećaju tri mjeseca starijim. Oni najumorniji sebi su dodavali deceniju više.

"U našim 30-im godinama i kasnije, razlika između toga koliko imamo godina i osjećaja postaje sve izraženija", navela je dr Leoni Batler dodajući da dokazi ukazuju na to da nedostatak sna ubrzava biološko starenje oštećujući DNK, pirenosi za Sun health zdravstveni dopisnik Sem Blančard.

Naš neurolog prim. doktor Slavko Janković ranije je za K1 napomenuo da je idealno spavati između sedam i osam sati u kontinuitetu, ni manje ni više, jer sve ispod ili preko toga skraćuje život, pokazale su statistike.