Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine i lider NiP-a Elmedin Konaković posjetio je danas Bihać i migrantski kamp Lipa.
Konaković je posjetio Lipu nakon pisanja etto.ba o novom pritisku na Krajinu i prilivu novih migranata koje Hrvatska protjeruje u Bosnu i Hercegovinu.
"U medijima su se ovih dana pojavile različite informacije koje su bile mali alarm i koje su zahtijevale brzu provjeru da li su stvari pod kontrolom. Zato sam odmah odlučio doći, da se na licu mjesta i kroz razgovor sa nadležnima lično uvjerim kakva je trenutna situacija, jer niko od nas ne želi da se desi ono što smo u prošlosti gledali, a to je da Krajina sama trpi posljedice migrantske krize.
Kada je u pitanju readmisija migranata iz Republike Hrvatske, brojke jesu nešto veće u posljednje vrijeme, ali nisu zabrinjavajuće. Taj proces se odvija i na drugim graničnim prelazima, odnosno drugim migrantskim centrima u BiH, tako da nije u pitanju samo Lipa. Također, mi isto radimo sa Srbijom, dakle radimo svoj dio posla", izjavio je Konaković.
Naglasio je i kako je gradnja detencijskog centra njemu prezentirana kao neka vrsta operativnog olakšanja djelovanja na terenu, a nikako kao gradnja nekih zatvorskih jedinica.
"Riječ je o prostoru za kratkotrajno zadržavanje migranata, kod kojih je potrebna sigurnosna provjera. Ipak, dobro je da smo na vrijeme aktuelizirali ove dvije teme i zaista mislim da su one potpuno pod kontrolom. Ni trendovi, ni brojevi ne zabrinjavaju toliko, s obzirom da je u ovom centru trenutno nešto više od 300 ljudi. Kontaktirao sam i ministra sigurnosti BiH Nešića, koji će također uskoro ovdje doći.
Nakon svega, mogu samo poručiti da su sve institucije Bosne i Hercegovine čvrsto uz građane i vlasti Bihaća i Unsko-sanskog kantona. Nećemo dopustiti ponavljanje scenarija iz prošlosti. Prilično sam siguran da će ovo biti ljeto", kazao je Konaković.
"Imali smo u migrantskom kampu Lipa dvjestotinjak migranata i stanje je bilo pod kontrolom. Trenutno ih je tu oko 700, a pola ih je probilo migrantski kamp i izašlo na ulice grada Bihaća, na lokacije gdje su bila divlja okupljanja kao što je Dom penzionera i tekstilni kombinat Kombiteks. To je najveći problem", rekao je ranije premijer USK Mustafa Ružnić za etto.ba.
Krajina je zatražila pomoć ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića i ministra sigurnosti Nenada Nešića da joj pomognu.
"Ako se gospodin Konaković,u okviru diplomatskih odnosa, može ići slikati po Hrvatskoj neka pokuša zaštiti ovaj kanton", kazao je Ružnić.
Inače, Konaković je obećao pomoć lokalnoj zajednici u rješavanju trenutnog problema. Nakon posjete migrantskom kampu Lipa, šef bh. diplomatije je prokomentarisao izjavu predsjednika RS Milorada Dodika koji je pozvao Hrvate da napuste državne institucije.
Konaković je rekao da, kada bi odlučio komentarisati Dodikove izjave na bazi kako on to izjavljuje, da bi mu trebao jedan PR tim i da bi se time morao baviti cijeli dan.
"Mi smo se opredjelili da svoj posao radimo profesionalno, da ne reagujemo na svaku izjavu. Naravno, ove zabrinjavajuće koje govore o secesiji koja naravno nikada niti će doći u obzir, napuštanje institucija BiH, ili bilo kakve blokada, najveću štetu imat će građani RS", rekao je Konaković i dodao kako ne vidi razlog za ovakvu izjavu Dodika jer su koalicioni partneri na državnom nivou zajedno usvojili budžet, te Vijeće ministara.