SAOPĆENJE ZA JAVNOST

Naša stranka: Schmidtova odluka ne treba ići u pravcu dodatnog osnaživanja Doma naroda

Forto

Vlada Federacije BiH ne može biti formirana bez saglasnosti predsjednice i oba potpredsjednika Federacije BiH. Potpredsjednik Refik Lendo iz SDA odbija da stavi svoj potpis na formiranje Vlade FBiH i očekivanja u vezi s deblokadom tog procesa moraju biti usmjerena ka visokom predstavniku Christianu Schimdtu, poručuju iz Naše stranke u kojoj priželjkuju rješenje koje je sistemsko i dugoročno.

"Neprihvatljivo je da Novalićeva vlada ostane još jedan mandat. Potrebno je dugoročno rješenje koje će se fokusirati ne samo na deblokadu formiranja vlasti već i na deblokadu zakona koje usvoji Predstavnički dom. To znači da odluka ne treba ići u pravcu dodatnog osnaživanja Doma naroda niti bilo kojeg kluba naroda u tom Domu.

Iskustvo nam govori da se domovi naroda i na federalnom i na državnom nivou zloupotrebljavaju. Ne služe tome da se osiguraju Ustavom zagarantovana prava naroda, čemu su namijenjeni, nego ostvarenju stranačkih interesa i interesa pojedinaca. Rješenje koje smo predložili za državni nivo odnosi se na ukidanje Doma naroda. Tim ukidanjem ne bi bio ugrožen ničiji vitalni nacionalni interes. Svaki narod bi u Predstavničkom domu BiH formirao svoj klub za zaštitu nacionalnog interesa koji bi funkcionisao po istom principu kao i do sada, te bi, ako postoji neslaganje o vitalnom nacionalnom interesu, o tome odlučivao Ustavni sud BiH", kažu iz Naše stranke.

Poručuju da se isti princip osnaživanja Predstavničkog doma, a ograničavanja moći Doma naroda, može primijeniti i u Federaciji.

"Također, ono što smatramo neophodnim je izjednačavanje Ostalih s konstitutivnim narodima kroz njihovu političku participaciju na svim nivoima i na svim pozicijama vlasti.

Naša stranka je kritikovala prethodnu odluku Christiana Schimdta, kojom je za formiranje Vlade prednost data nacionalnim strankama. Istu grešku visoki predstavnik ne treba ponoviti", poručuju iz NS.


Znate više o temi ili prijavi grešku