RIMAC BEZ DLAKE NA JEZIKU PORUČIO

Ne moram biti ministar, ali nisam šugo koji neće ništa napraviti

Nediljko rimac  Ismet Gavrankapetanović

Na konferenciji Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac konačno je progovorio o brojnim problemima koji su ga mučili nakon dužeg perioda šutnje pred novinarima.

Jedno od ključnih pitanja bilo je neimenovanje Ismeta Gavrankapetanovića na poziciju direktora KCUS-a.

Rimac je otvoreno iznio da ne vidi nikakav valjan razlog zašto Gavrankapetanović nije imenovan, naglašavajući da je razlog isključivo pravno i proceduralno nesavršenstvo. “Nemam razloga da ga ne imenujem, ali to nije urađeno jer ‘nije po zakonu i procedurama’,” rekao je Rimac.

Kao što je poznato, KCUS je nedavno postao prvi centar u BiH koji je uspješno izveo transplantaciju srca, a pacijent je izjavio da se osjeća kao 30-godišnjak. Rimac je istakao da bi, uprkos uspjehu, radije vidio drugačiji ishod situacije u vezi sa Gavrankapetanovićem, te je izložio svoje razočaranje zbog prijetnji i krivičnih prijava koje je primio zbog svojih odluka.

Ministar je rekao da se suočava s prijetnjama i pravnim prijavama, dodajući da mu je ostalo samo godinu i po dana do penzije. “Želim samo da se poštuje zakon,” poručio je Rimac, ističući da je njegova pozicija teška i da ne osjeća potrebu da se skriva od novinara.

Rimac je objasnio da je razočaran što se stvara slika da “ne da”, te napomenuo da je Vlada Federacije BiH ta koja treba da preuzme odgovornost. “Potpisao sam dokumente i stojim iza njih. Razlozi zbog kojih je prethodna saglasnost uskraćena uključuju brzinu i neorganiziranost, kao i nedostatak dogovora. Da se malo ‘stalo na loptu’, sve bi moglo biti drugačije,” dodao je Rimac.

Nakon što je više puta naglasio da “ne pripada nikome” niti bilo kojem kriminalnom miljeu, Rimac je odgovorio na pitanja zašto tek sada otkriva probleme sa radom Vlade. “Kao član Vlade, morao sam se distancirati od novinara jer nisam mogao javno govoriti protiv vlastite vlade. Ako bih dao ostavku, Vlada bi se raspala zbog trenutnog sastava,” rekao je Rimac. “Nemam prostora, ali ću se boriti. Ne moram biti ministar, ali neću biti bezličan funkcioner koji ne čini ništa.”

Ministar Rimac jasno je stavio do znanja da će se i dalje zalagati za promjene i pravdu, bez obzira na političke prepreke i osobne izazove.


Znate više o temi ili prijavi grešku