Njemačka vlada priprema podršku farmaceutskoj industriji kako bi ojačala domaću proizvodnju i osigurala snabdijevanje lijekovima u uslovima periodičnih nestašica i zavisnosti od uvoza iz Kine i Indije.
Podržavanjem proizvođača lijekova, Berlin želi osigurati poziciju Njemačke kao centra farmaceutske i medicinske tehnologije.
Ovi sektori su važni za kvalitetnu zdravstvenu zaštitu i predstavljaju važan element u stvaranju dodane vrijednosti i u inovacijama, rekao je šef kabineta njemačkog kancelara Friedricha Merza, Thorsten Frei, nakon sastanka s predstavnicima farmaceutskih kompanija i udruženja u Berlinu.
Cilj je da se do sljedeće godine utvrde mjere za stvaranje boljeg poslovnog okruženja. Ministrica zdravstva Nina Warken izjavila je za novinsku agenciju dpa da je cilj jačanje inovativne snage njemačkih proizvoda i sigurnosti snabdijevanja.
Farmaceutska industrija je jedan od rijetkih sektora njemačke industrije koji bilježi rast. Prema njenim riječima, fokus je na smanjenju birokratije i ubrzanju procedura, uz istovremeno ograničavanje troškova za zdravstveni sistem u cjelini. Kompanije također moraju dati svoj doprinos, dodala je ministrica. Sastanak u uredu kancelara Merza trebao bi označiti početak razvoja strategije za farmaceutsku i medicinsku tehnologiju, nakon čega bi uslijedio međuresorski dijalog koji bi vodilo Ministarstvo zdravstva.
Farmaceutska industrija je jedan od rijetkih sektora njemačke industrije koji bilježi rast, ali Njemačka i dalje povremeno ima nestašicu lijekova protiv groznice i bolova, antibiotika i lijekova za dijabetes.
Mnogi lijekovi se uvoze iz Indije i Kine. Farmaceutska industrija je, na primjer, odustala od penicilina, krivivši za to politiku koja, kako kažu, insistira na nižim cijenama. Njemački zakon ne dozvoljava kompanijama da jednostavno prebace veće troškove na kupce podizanjem cijena lijekova.