IMAJU KRIMINALNI DOSIJE

Njemačka nastavlja deportacije u Afganistan

Njemacka policija
Foto © Pixabay

Njemačko ministarstvo unutrašnjih poslova potvrdilo je da je 81 afganistanskog državljanina poslalo nazad u njihovu domovinu letom s aerodroma u Leipzigu.

To je bio prvi takav let koji je izvela nova njemačka vlada pod kancelarom Friedrichom Merzom. Vlada je saopštila da ima za cilj deportovati više ljudi u Afganistan nakon što je održala razgovore s talibanskom vladom, koju Berlin zvanično ne priznaje.

Njemačko ministarstvo unutrašnjih poslova potvrdilo je letove za repatrijaciju u saopštenju.

Jutros Njemačka deportuje 81 afganistanskog državljanina u njihovu zemlju porijekla kao dio kolektivnog napora repatrijacije. Riječ je o afganistanskim muškarcima koji su zakonski obavezni da napuste zemlju i koji imaju kriminalni dosije u prošlosti. Savezna vlada time provodi važan sporazum u koalicionom sporazumu. Njime je predviđeno da će se provoditi i deportacije u Afganistan, počevši od kriminalaca i onih koji predstavljaju prijetnju - navodi se u saopćenju.


Znate više o temi ili prijavi grešku