SLUČAJ AGROKOR

Advokat Nobilo o slučaju "Agrokor": Radi se o najvećoj manipulaciji države ikad

Advokat anto nobilo

Advokat Anto Nobilo gostujući na N1 televiziji gdje je komentarisao najnovije informacije u slučaju Agrokor istakao je da sve ukazuje da se posljednjim dešavanjima u ovom slučaju radi o najvećoj manipulaciji države ikad.

Kako se saznaje na sudu, financijski vještak Ismet Kamal ispitan je pred sudskim vijećem u slučaju Agrokor kao svjedok, a ne kao stručnjak poljskog KPMG-a, koji je potpisao knjigovodstveno- financijsko- revizorski nalaz koji branioci optuženog smatraju nezakonitim.

Nobilo je naveo da je teško opisati šta se tačno događalo na ispitivanju.

"Ne vjerujem da je iko ikad vidio da se država upustila u takvu manipulaciju. Mi želimo dokazati da je Kamal bio maneken, a da je pravo vještačenje napravio KPMG. On kaže da je to njegovo vještačenje, ali kada malo zagrebete, postaju stvari jasnije", rekao je Nobilo.

Zagrebački KPMG je prema njegovim tvrdnjama bio plaćen od privremene uprave "Agrokora".

"Oni su paralelno radili za "Agrokor" i kao skupina nezavisnih vještaka. Fortenova je involvirana u postupak i ona ne može plaćati vještaka koji bi bio neovisan. Poznanica Martine Dalić je kontaktirala Kamala, ona sada radi s Dalić u Podravci. Ključno je pitanje zašto baš Kamal, od cijele Hrvatske vi idete u Poljsku po nekog vještaka koji ne poznaje proces. Odgovor je bio da je on neutralan, ali sada se vidi da on to nije. On je bio porezni savjetnik Todorića. On je direktno svojim savjetovanjem utjecao na stanje bilance koje se sada istražuje", objašnjava Nobilo.

Kaže da Kamal nikada nije bio vještak, te da je radio prema satnici 10 posto vremena na tom predmetu.

„On izvornu dokumentaciju nije mogao čitati jer kaže da bi trebalo 10 godina da se to prevede na engleski, nego tvrdi da su mu iz KPMG-a dali kratki izvještaj pa je on donio odluku. To jedirektna manipulacija jer KMPG Hrvatska istovremeno dobiva posao od Fortenove, koja je stranka u postupku. Naravno da to ne može biti obični izvještaj i ne može biti podloga za bilo kakvu osuđujuću presudu", smatra Nobilo.

Dodaje da po sadržaju izvještaj odgovara reviziji. "To nije najveći problem, nego ova cijela manipulacija. Moj zadatak je puno uži. Ja branim Pirošku Canjugu. Mi tvrdimo da nema dokaza da je ona bila upoznata s financijskim izvještajima i da je glasala za njih. Ti izvještaji nikada nisu bili na sjednicama upravnog odbora. Obuhvaćeno je ukupno 15 ljudi. Po meni, pet je njih imalo glas u financijskim izvještajima. Odbrana moje klijentice je da se nije bavila financijama", rekao je.

Prema njegovim riječima, iz DORH-a je došao nalog da se optuži svih 15 ljudi jer se nije smjelo dopustiti da afera počne padati kako bi se izglasao lex Agrokor. Tvrdi da i izjava DORH-a potvrđuje da Kamal nije revizor. "No, ako usporedite što piše u zakonu i reviziji i što je radio Kamal, onda vidite da je on radio upravo reviziju iako nije revizor", rekao je Nobilo.

Zaključuje da sada postoje dvije mogućnosti.

"Prva mogućnost je da se utvrdi da se radi o nezakonitom dokazu, za to trebaju biti dvije radnje, kršenje zakona i takvo kršenje za izuzimanje dokaza. Drugi je slučaj ako se utvrdi da je vještačenje nezakonito, odnosno da je riječ o sukobu interesa ili da nije ovlašten revizor, onda sud može zaključiti da se na tom temelju ne može donijeti osuđujuća presuda", rekao je i dodao da nema više rokova jer je ovo sedma godina, a još nema optužnice.


Znate više o temi ili prijavi grešku