“KOKAINSKI CUNAMI”

Norveška u borbi protiv rastućih zapljena kokaina: Carinici suočeni s ozbiljnim izazovima

Norveška carina

Norveška se suočava s velikim izazovima u borbi protiv porasta količine kokaina koji ulazi u zemlju, a situacija postaje sve kritičnija zbog nedostatka resursa i osoblja.

U središtu ove borbe su carinici koji se bore s “kokainskim cunamijem” koji preplavljuje Evropu.

Kroz luku u Oslu svake sedmice prolazi na hiljade kontejnera, među kojima je veliki broj onih sa bananama iz Ekvadora i Kostarike. Carinici se suočavaju s problemom jer, osim što nemaju dovoljno sredstava i osoblja, samo jedan mobilni skener dostupan za analizu cijelih kontejnera dijeli se između tri luke.

U martu prošle godine, carinici su zaplijenili oko 800 kilograma kokaina iz kontejnera s bananama, čime je postavljen novi rekord. U mjesecima koji su uslijedili, još 900 kilograma i dodatnih 600 kilograma kokaina pronađeni su u istom skladištu. Ukupno, više od dvije tone droge otkriveno je u toj operaciji.

Gradonačelnica Osla, Anne Lindboe, upozorava da Oslo postaje sve privlačnija destinacija za kriminalne organizacije u Evropi, dok Karin Tanderø Schaug, lider sindikata carinskih službenika, ističe da se Norveška mora hitno suočiti s problemom kako bi izbjegla sličan scenarij kao Švedska, gdje su učestali sukobi povezani s drogom.

Kako EU pooštrava granične kontrole, strahuje se da bi Norveška, koja nije članica EU, mogla postati još ranjivija za trgovinu drogom, posebno na granici sa Švedskom. S obzirom na sve veće izazove, norveški carinici su na prvoj liniji fronta u ovoj bitci protiv droge.


Znate više o temi ili prijavi grešku