“ČEKAO SE INVESTITOR”

Općina Novi Grad: Nismo kočili upotrebu jama, KJKP Rad reagovao tek nakon bruceloze

opcina novi grad

Općina Novi Grad Sarajevo saopćila je da je još 22. septembra 2022. godine izdala građevinsku dozvolu za izgradnju dvije jame-grobnice namijenjene odlaganju otpada animalnog porijekla na deponiji Smiljevići. Investitor projekta je KJKP Rad d.o.o.

Iako su građevinski radovi završeni, tek 30. maja 2025. godine KJKP Rad je predao zahtjev za tehnički pregled i izdavanje upotrebne dozvole za te objekte. Reagujući na zahtjev, Služba urbanizma Općine Novi Grad je već 3. juna formirala stručnu komisiju za tehnički pregled, a obilazak terena zakazan je za 4. juni. Nakon što komisija dostavi svoj izvještaj, Općina će hitno pristupiti izdavanju upotrebne dozvole kako bi objekti konačno mogli biti korišteni.

Međutim, postavlja se pitanje zašto je procedura trajala više od dvije i po godine, i zašto je sve pokrenuto tek nakon izbijanja slučajeva bruceloze. Iz Općine navode da nisu odgovorni za kašnjenje jer nisu ni dobili zahtjev za upotrebnu dozvolu do kraja maja ove godine, a prema informacijama koje imaju, objekti do tada nisu bili ni završeni.

“Zašto su radovi i procedura ovoliko kasnili, ne znamo. To je pitanje za KJKP Rad. Jasno je da Općina nije uzrokovala zastoje u vezi sa odlaganjem animalnog otpada”, poručili su iz Općine. Tek po pojavi problema sa zaraženim kravama čini se da su institucije počele hitno djelovati.


Znate više o temi ili prijavi grešku