UOČI BAJRAMA

Ovako je govorila KPJ: Radnike muslimane obavezno zaposliti za vrijeme obilježavanja Bajrama!

TITO I SPC1

U nastojanjima da mu se suprostavi i uguši svaki vid religioznog kao i nacionalnog identiteta, KPJ je od svojih članova, tražila strogo i poslušno provođenje komunističko - ateističke politike u svakodnevnom životu. Vrhovni članovi KPJ naročito su radili na planiranju i poduzimanju raznih vrsta mjera u cilju sprječavanja obilježavanja vjerskih praznika, šaljući dalje instrukcije o tome nižim članovima.

Primjera radi, u Banovićima je partijskim rukovodiocima u privrednim kolektivima data uputa (čitaj stroga naredba) da poduzmu određene mjere kako bi radnike muslimane obavezno zaposlili za vrijeme Bajrama, i tako ih spriječili u obilježavanju istog.

U zapisniku sa sastanka radničkog komiteta u Banovićima koji se održao 19. septembra 1950 godine, stoji:“ Po pitanju Bajrama izvršiti takvu agitaciju kako bi tog dana obezbjedili proizvodnju, i na sam dan kritikovati one koji nisu došli“.

KPJ je pomoću svoje razvijene mreže pokrivala sve aspekte društvenih djelatnosti, kako bi uspostavila potpunu kontrolu nad svakim vidom komunikacije stanovništva sa vjerskim službenicima.

Tako je ostala zabilježena čuvena rečenica jednog sarajevskog imama, kad je za vrijeme hudbe, ne mogavši više tolerisati svakodnevni nadzor od strane tobožnjih džematlija, a ustvari pritajenih članova OZNE, rekao : „Ode din za čin“


Znate više o temi ili prijavi grešku