BEOGRAD NESTRPLJIVO ČEKA

Ovo bi mogla biti "nagrada" za Srbiju ako Vučić potpiše sporazum o Kosovu

Beograd i Priština načelno su se saglasili da prihvataju evropski plan za Kosovo, ali još uvijek nije potpisan sporazum. Prema riječima predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, očekuje se da će se “nešto” potpisati do 24. marta. Time bi se spriječio Zapad da upotrijebi “štap”, odnosno kaznu ukoliko dvije strane ne budu konstruktivne.

Kao što se i očekivalo, nakon sastanka u ponedjeljak, uslijedile su izjave Vučića i Kurtija. I jedna i druga strana pričali su ono što najviše i odgovara javnosti na Kosovu, odnosno Srbiji.

Budući da je Srbija prihvatila prijedlog zapadnih partnera, Beograd sada potencijalno očekuje veliku nagradu. To bi mogle biti investicije poput Mercedesa ili ubrzanje na putu ka punopravnom članstvu u EU.

Vučić je održao početkom decembra sastanak u Briselu s predstavnicima Mercedesa, kompanije Rio Tinto i Evropske banke za obnovu i razvoj, a povod je bio velika investicija koja bi trebalo da stigne u Srbiju.

Prema nezvaničnim informacijama, ovaj posao, koji će sklopiti Vlada Srbije, vrijedan je oko 2,7 milijardi eura. Na sastanku u decembru je dogovoreno da ugovor bude potpisan krajem februara, te da će javnost sve informacije o investiciji dobiti u martu.

Kako se navodi, Srbija bi trebalo da dobije fabriku električnih automobila, a ova investicija bi trebalo da bude jedna od tzv. "poklona" za Srbiju ukoliko kompletno prihvati francusko-njemački prijedlog za Kosovo i uskladi svoju vanjsku politiku sa EU.


Znate više o temi ili prijavi grešku