Općinski odbor Strake demokratske akcije Centar oštro je odgovorio na istup predsjedavajućeg Općinskog vijeća Centar Sejada Đoze (NiP).
Nakon njegovog gostovanja na N1 gdje je rekao da postoje spinovi da opoziciona SDA u ovoj općini sarađuje sa NiP-om, te objasnio da je situacija zapravo suprotna:
“SDA je danas koalicioni partner Srđanu Mandiću jer SDA nije potpisala opoziv Mandića. Njih je dvoje u Klubu. Klub SDA nije glasao za opoziv Mandića”, rekao je Đozo.
Uslijedio je oštri odgovor iz SDA:
“Sejad Đozo je cijelu karijeru proveo na budžetu. Ne poznaje principe zarađivanja za život kakav žive obični građani BIH tj. dobiti na račun koliko si zaradio svojim radom, ili nažalost i manje od toga.
Ugodan boravak na budžetskim sredstvima je u ovom mandatu nadogradio mjestom predsjedavajućeg Općinskog vijeća, što donosi veću platu i dodatne koristi. Njegova jedina obaveza je da dođe na sjednicu jednom mjesečno i da pokuša govoriti istinu, što ne radi, i da pokuša biti pošten, što će se tek utvrđivati.
SDA je napustio kad se preispitivalo da li su neki drugi, od njega kvalificiraniji, bolji izbor za listu i Općinsko vijeće. Dodatni argument za navedeno preispitavanje je njegov dugogodišnji život na leđima građana i privrednika koji pune budžet.
U kampanji je, zbog navedenih razloga zbog kojih je iznenada i “pronašao” princip u sebi, zdušno podržavao Mandića sveteći se SDA, koja mu je jedina stavka u biografiji, i koja mu nije željela dati novu priliku za konzumiranje budžetskog novca.
Nakon što je između NiP-a i Mandića došlo do razlaza, svakako ne zbog principa niti ideologije već zbog nemogućnosti da NiP zapošljava u administraciji Općine Centar i izdaje građevinske dozvole svojim sponzorima, Sejad Đozo pokreće opoziv Mandića i na indikativan i neobičan način dolazi do vijećnićke većine.
SDA nije u koaliciji sa Mandićem niti Našom strankom.
Oni su još od osnivanja NiP-a njihovi koalicioni partneri i partneri Sejada Đoze.
SDA ne želi učestvovati u brutalnoj borbi za budžet i raspodjelu javnog novca na koji, 14 mjeseci prije izbora, želi “sjesti” NiP, a čemu tepaju riječju “Opoziv”.
SDA će se u tom kontekstu odrediti za nadolazeći referendum, svakako uvažavajući i informacije o tome ko je manje, ili nikako, sklon korupciji u procesima u Centru. Mandić i njegovi zastupnici ili Đozo i njegova iznenadno sabrana većina.
Dakle, SDA nije i neće u koaliciju sa Srđanom Mandićem, ali isto tako, nikada više neće činiti greške prethodnika i kandidovati kadrove poput Sejada Đoze za javne funkcije ispred SDA.
Mi svoju SDA, ali i politiku i našu Domovinu, vidimo drugačije.
poručuju iz SDA Centar”.