Ministar komunalne privrede, infrastrukture, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo, Mladen Pandurević, najavio je novi val mjera koji uključuje prinudnu naplatu dugovanja za komunalne usluge, ali i poskupljenja koja će dodatno opteretiti budžete građana.
Prema njegovim riječima, razmatrani su različiti mehanizmi za naplatu dugova, uključujući i pljenidbu pokretne imovine građana koji duguju komunalnim preduzećima.
Iz Općinskog suda u Sarajevu potvrđeno je da se predmeti koji se odnose na neplaćene komunalne usluge već procesuiraju, a masovna provedba u punom kapacitetu počet će u septembru. Građanima će uskoro biti omogućeno da putem javnih kanala informisanja provjere eventualna dugovanja i pokušaju izbjeći intervenciju sudskih izvršitelja.
Ukupna dugovanja po osnovu komunalnih usluga u Kantonu Sarajevo premašuju 200 miliona konvertibilnih maraka, uključujući kamate. Ministar Pandurević je naglasio da se dug mora sistemski rješavati, ali je javnost posebno zabrinuta zbog najavljenih poskupljenja.
Već je odobreno povećanje cijene grijanja koje pružaju Toplane za 3,76 posto, a naredni na listi je Pokop. Posebnu pažnju izazvala je i prethodna najava poskupljenja vode – čak za 50 posto.
Nova runda mjera dolazi u trenutku kada veliki broj građana već teško podnosi inflacijski pritisak i rast životnih troškova, što otvara pitanja o socijalnim posljedicama koje bi ovakve odluke mogle izazvati.