Pejka Medić, bivša direktorica BH Radija 1, poznata po radikalnim nacionalističkim izjavama, najavila je da će u utorak dati otkaz na Javnom radiotelevizijskom servisu Bosne i Hercegovine BHRT.
“U pravu je Mile, treba napustiti ‘zajedničke’ institucije. Da li jednokratno ili trajno nisam sigurna. Ali znam da one nisu ni zajedničke ni državne. Već vještačke kao i BiH. I treba ih napustiti. Ja ću evo prva, napuštam BHRT u utorak. Pozivam sve Srbe u Sarajevu da to isto učine”, objavila je na Twitteru.
Period u kojem je Pejka Medić bila direktorica BH Radija obilježili su brojni skandali, relativiziranje ratnih zločina, cenzurisanje priloga i omalovažavanje bh. institucija.
Tako u ovom periodu prošle godine nije emitovan prilog o opsadi Sarajeva novinara Amira Sužnja, koji je trebao biti objavljen u oviru političke emisije “Sedmica” na BHRT 1 .
Odlukom kolegija umjesto emisije tada je emitovan je specijalni program povodom godišnjice postojanja Radiotelevizije BiH
Dodik je jučer nastavio prijetio secesijom i napuštanjem institucija BiH zbog pitanja državne imovine.
“Pokušavam da ubijedim Hrvate da jednokratno napustimo institucije Bosne i Hercegovine”, rekao je.
Retorički se pitao šta će se desiti kada se svi iz RS-a vrate u institucije ovog entiteta.
“Mislite li da ne radimo na tome? Radimo i nismo daleko od te odluke. Nemojte nas isprobavati, preporučujem da razgovaramo. Nemojte da se igrate s imovinom, povući ćemo sve ljude. Možete da probate, ali bolje nemojte. U našem trezoru postoje spremni svi zakoni, uredbe i podzakonski akti da poslije sat i po skupštinskog zasijedanja RS postane nezavisna država. Nemojte nas gurati u ćošak. Ne sabijajte oprugu koja će odskočiti i koja će vas preskočiti”, prijetio je predsjednik RS-a.