Predsjednica Slovenije Nataša Pirc Musar sastala se u Predsjedničkoj palati sa jordanskim kraljem Abdullahom II i prestolonasljednikom Hussein bin Abdullahom, tokom samita MED9 u Portorožu, s ciljem jačanja bilateralnih odnosa i produbljivanja saradnje u ključnim oblastima.
Tokom sastanka razgovarano je o ekonomskoj i digitalnoj saradnji, humanitarnoj pomoći za Gazu, te mirovnom procesu na Bliskom istoku. Predsjednica Pirc Musar izrazila je zadovoljstvo potpisivanjem Zajedničke deklaracije i Memoranduma o razumijevanju u oblasti digitalne transformacije, što će dodatno ojačati veze između Slovenije i Jordana.
„Slovenija i Jordan imaju dugogodišnje prijateljske odnose koje želimo dalje razvijati, posebno u oblastima digitalizacije, zelenih tehnologija, obrazovanja i humanitarne pomoći“, istakla je Pirc Musar. Posebno je pohvalila angažman Jordana u pružanju pomoći Gazi, naglašavajući i doprinos Slovenije kroz pošiljke humanitarne pomoći preko Jordanske hašemitske dobrotvorne organizacije.
Predsjednica je također naglasila podršku Slovenije mirovnom procesu na Bliskom istoku i rješenju o dvije države, pozivajući sve strane da nastave pregovore kako bi se osigurao stabilan i trajan mir u regiji, što je ključno za sigurnost i budućnost cijelog Bliskog istoka.