Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv tri osobe zbog teškog krivičnog djela protiv opće sigurnosti, koje je rezultiralo smrću 11 osoba u požaru u staračkom domu “Ivanović” u Velikom Borku, općina Barajevo.
Optuženi su direktorica doma Gorica I, te Aleksandar I. i Miloš I, kojima su bili povjereni poslovi upravljanja i nadzora u ustanovi. Kako navodi tužilaštvo, oni nisu obezbijedili zakonom propisane uređaje za zaštitu od požara, niti su postupali po tehničkim i sigurnosnim propisima, što je direktno dovelo do tragedije 20. januara.
„U objektu nisu bili postavljeni uređaji za gašenje požara, a optuženi nisu primijenili ni propise koji zabranjuju pušenje u ustanovama socijalne zaštite, niti su korisnike doma upoznali sa pravilima ponašanja i mjerama sigurnosti“, saopćeno je iz tužilaštva.
Prema navodima optužnice, u noći nesreće u objektu je, pored korisnika doma, bio prisutan samo Miloš I, koji nije imao nikakvu stručnu kvalifikaciju za rad sa starim i nemoćnim osobama niti za sprovođenje mjera zaštite od požara.
Požar je izbio u sobi u potkrovlju, koju je koristio korisnik doma M.D, a sumnja se da je došlo do kontakta užarenog predmeta – žara cigarete ili upaljača – sa zapaljivim materijalom na krevetu. Vatra se brzo proširila, a zbog nedostatka opreme za gašenje požara, nastupila je smrt 11 korisnika zbog trovanja ugljen-monoksidom i zadobijenih opekotina.
Među žrtvama su M.D, R.P, V.Ž, Z.S, N.I, L.B, Ž.S, Đ.I, V.S, M.F. i M.M.
Tužilaštvo ističe da su optuženi svjesno prekršili zakon, vjerujući da do smrtnih posljedica neće doći ili da ih mogu izbjeći. Tragedija u Velikom Borku izazvala je šok i zgražavanje javnosti širom Srbije.