TVRDI DA SE NE SJEĆA INCIDENTA

Poljak se izjasnio nevinim za napad na dansku premijerku

dansk premijerka

Poljak optužen za napad na dansku premijerku se danas na sudu izjasnio nevinim, rekavši da je toga dana u junu bio previše pijan i da se ne sjeća incidenta.

U Kopenhagenu je počelo suđenje osumnjičenom 39-godišnjaku čiji identitet nije objavljen zbog zakonskih ograničenja.

Optužen je za nasilje nad javnim funkcionerom, kao i za rušenje javnog reda i mira te prevaru. Priznao je krivicu za neke druge točke optužbe te mu prijeti, ako se proglasi krivim, zatvorska kazna i deportacija.

Premijerka Mette Frederiksen je nakon napada u junu zadobila lakše povrede vrata i ramena. Poljak je na sudu kazao da je tada imao loš dan. "Sjećam se da sam gledao u lice premijerke. Nakon toga se više ničega ne sjećam, sve do trenutka kad su me uhitili", rekao je.

Napadač je navodno udario Frederiksen šakom u rame. Premijerka je nakon incidenta kazala da je potresena, ali u dobrom stanju. Na sudu je svjedočio i tjelohranitelj premijerke. Rekao je da joj je na ulici prišao muškarac, rekao nešto nerazumljivo i snažno je udario šakom po ramenu.

Frederiksen (46) je liderka danskih socijaldemokrata, najveće stranke u danskoj koalicijskoj vladi. Dužnost je preuzela 2019. godine, čime je postala najmlađa premijerka u historiji Danske.


Znate više o temi ili prijavi grešku